Vesnice na Klatovsku se 700 obyvateli ubytovala přes 100 ukrajinských uprchlíků

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 14. duben 2022 06:52
Vesnice na Klatovsku se 700 obyvateli ubytovala přes 100 ukrajinských uprchlíků Foto: Obec Chanovice

Obec Chanovice na Klatovsku se 700 obyvateli ubytovala přes 100 ukrajinských uprchlíků. Třetina je ve sportovním areálu, třetina u šesti českých rodin a třetina u svých blízkých, kteří už mají ve vesnici byty a z nichž někteří tam přišli pracovat už před 20 lety. Informoval o tom starosta Petr Klásek (Hasiči).

"Je to hodně navázané na místní dřevozpracující podnik Pfeifer, kde v době, kdy začala válka, pracovalo asi 50 Ukrajinců, převážně mužů, kteří tam byli na podnikové ubytovně a pár jich bydlí v domech v našich vesnicích," uvedl Klásek. Po začátku války za nimi přijelo hodně příbuzných, převážně matek nebo babiček s dětmi, pár mužů se naopak vrátilo na Ukrajinu, protože dostali povolávací rozkaz.

"Takže se statusem uprchlíka je nahlášena na území obce Chanovice více než stovka lidí," řekl Klásek. Nejvíc jich je v ubytovně sportovního klubu. Obec se hned po začátku války sešla s jeho předsedou, který se spojil s Ukrajinci žijícími v obci. Šest rodin už tam bydlí dlouhodobě ve svých bytech jako trvalí obyvatelé. "Předseda ubytovnu naprosto nezištně poskytl, i když musel rušit pobyty sportovních klubů a škol v přírodě, které tam byly nasmlouvané," řekl starosta. Vnitřní prostory se musely přizpůsobit matkám s dětmi, i tomu, že jejich pobyt není na dva týdny, ale třeba na několik měsíců. Dovybavily se kuchyně a uzpůsobila sociální zařízení, uvedl starosta.

Od prvních dnů válečného konfliktu funguje v obci tým složený ze zástupců tělovýchovné jednoty, vedení firmy Pfeifer a dalšího podniku, lidí z obce, školy a ukrajinského pracovníka Pfeiferu, který žije v obci dlouhodobě s rodinou a je "styčným důstojníkem" pro uprchlíky. Spolupracují s krizovým štábem Obce s rozšířenou působností Horažďovice a oblastní charitou. Funguje to bez problémů, řekl Klásek.

Zhruba 15 žen, které přijely z Ukrajiny, už je zaměstnaných. Některé ale nemohou kvůli tomu, že mají malé děti nebo jejich parter v místě pracuje, a jsou tak finančně zajištěné. "Ve škole máme teď 12 ukrajinských dětí v různých třídách, což je náročné pro pedagogy i zaměstnance školy, protože musí učit také naše děti. Všechno se to rodí za pochodu," řekl Klásek. Obec musí také zajistit dostatek vody ve vodojemu, odvoz a likvidaci odpadů a dostatek potravin v obchodech. "A je také třeba být trochu zdrženlivý, jak ze strany Ukrajinců, tak našich občanů, protože je to zvláštní a složitá doba," řekl starosta obce, v níž je nyní ubytováno zřejmě relativně nejvíce uprchlíků v kraji vztaženo k počtu stálých obyvatel.

Pfeifer má v současné době přes 500 trvalých zaměstnanců, z nich asi 65 zahraničních, hlavně Ukrajinců a Slováků. Firma, která s obcí dlouhodobě spolupracuje, se dále rozvíjí, investuje a zvyšuje spotřebu zpracovávané kulatiny.

čtk