Vodárna doporučuje zkontrolovat a zabezpečit vodoměry před zimou

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 1. prosinec 2022 09:13
Vodárna doporučuje zkontrolovat a zabezpečit vodoměry před zimou ilustrační, foto: Vodárna Plzeň

Vodárna Plzeň vydala doporučení zákazníkům zkontrolovat a zabezpečit v zimním období vodoměry. Opatření mohou zabránit mnohatisícovým škodám. Nebezpečí hrozí zejména na chatách a chalupách bez celoročního provozu, kde majitelé dlouho nemusí zjistit, že jim nemovitost zaplavila voda.

Právě nyní je nejvyšší čas zkontrolovat a zabezpečit vodoměr a postarat se, aby zařízení nepoškodil mráz. Vytékající voda totiž může značně poškodit nejen samotný vodoměr, ale majetek v celém objektu. Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele, který se o něj musí starat tak, aby fungoval bez problémů. Většinou je v jeho nemovitosti nebo na jeho pozemku. Pokud má odběratel podezření, že vodoměr správně neodečítá, může zavolat na vodárnu (tel. č. 377 413 190) a požádat o jeho kontrolu.

Tam, kde jsou vodoměry umístěny ve venkovních šachtách, je třeba dbát na to, aby prostor nemohl být zaplaven povrchovou vodou. Vodárna doporučuje uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, nechejte uzávěr za měřidlem otevřený a sestavu obalte izolační vrstvou, třeba polystyrenem. Nevhodné jsou různé deky a další textilie. Dbejte také na pečlivě uzavřená okna v místnostech, kde je vodoměr umístěný, například ve sklepních prostorách.

Zámrzná hloubka je asi 1,5 metru pod povrchem země. Do této hloubky by vodoměr teoreticky zamrznout neměl, pro jistotu je ale dobré ho stejně ochránit. Poškodit vodoměr teplem může i sám odběratel, který se snaží již zamrzlou vnitřní instalaci (včetně vodoměru) rozehřívat otevřeným ohněm. Po tomto zásahu vodoměr už ale zpravidla neměří a musí se vyměnit.