Vycházka v nejmenší obci kraje. Obyvatelé Bezděkova vládním nařízením trpí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 5. březen 2021 14:02
Bezděkov_(RO),_common foto: wikipedia

Pohyb v přírodě - jen v rámci katastru obce. To je jedno z protiepidemických opatření, na které si zvykáme od tohoto pondělí. Zatímco katastry měst zahrnují často rozlehlé parky i lesy, na vesnicích může být procházka zelení problém. Bezděkov na Rokycansku je v Plzeňském kraji rozlohou nejmenší a hranice katastru tam končí doslova za humny.

Martin Engl působí v Bezděkově jako místostarosta, má tu dům i rodinu. S dětmi tráví rád čas v přírodě, teď to ale prakticky není možné. "Těch možností moc není. Je to akorát obejít vesnici po nějakém okruhu cirka dva kilometry, a nebo jít tady k lesu, ale před lesem končí náš katastr, takže do lesa jít nemůžeme," uvedl. Rozloha obce je totiž pouze jedna celá a dvě desetiny čtverečního kilometru, žije tu však 150 lidí, a to včetně několika mladých rodin i aktivních sportovců.

Jedním z mála sportů, které jde v současné době provozovat, je rekreační běh. Po 400 metrech ale musí běžci otočit. Jinak by vládní nařízení porušili.

Nenápadná polní cesta je nicméně jediným místem mimo zástavbu, kde Bezděkovští svým pohybem neporušují vládní opatření. "Chodíme sem, abychom byli na čerstvém vzduchu," tvrdí místní obyvatelé. Podstatná část z nich ale zkrátka vůbec nevychází. "Lidi musí být zavření na své zahradě a mají minimum pohybu. Kdyby to opatření bylo nastavené trochu příznivěji k občanům, určitě bychom to přivítali," dodal Engl.