Teodor Buzu a Tomáš Pergler používají rozdílné výtvarné techniky i odlišné formy a způsoby sebevyjádření. Jedno ale mají společné – tvoří s chutí, tvoří rádi a mnoho, tvoří dobře a vždy s pokorou a sebereflexí. Věří v přátelství, v hodnoty, které nás přesahují, chtějí se dělit a chtějí (si) pomáhat. Oběma je vlastní trpělivá píle, neutuchající vůle a analytické myšlení, oba směřují k harmonii vyššího typu. Harmonii v uměleckém díle, v duši.
„Výstava vznikla na základě výborné loňské spolupráce s Velvyslanectvím Moldavské republiky a Rumunským kulturním institutem v Praze, se kterým jsme uspořádali autorské čtení a setkání s překladateli Dumitru Cruduem a Jiřím Našincem. Teodor Buzu je moldavský umělec, malíř, který svobodně a přirozeně komunikuje s českým sochařem Tomášem Perglerem a dokazuje nám, že dialog plochy a prostoru, malby a sochy, moldavských a českých kořenů je možný. Věřím, že přes veškeré rozdíly bude tento dialog pro všechny návštěvníky zcela srozumitelný,“ řekla vedoucí oddělení zahraničních knihoven SVK PK Vlasta Šuhajdová.
Galerie Evropského domu na plzeňském náměstí Republiky je součástí oddělení zahraničních knihoven Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Oddělení čtenářům i široké veřejnosti nabízí mimo jiné i Rumunskou literaturu v původním znění, organizuje otevřené konverzace s rodilými mluvčími a aktivně podporuje komunikaci a vzdělávání lidí, jejichž mateřským jazykem je rumunština. Galerie Evropského domu je pak prostorem i té veřejnosti, která jazykové znalosti nemá, ale chce se více dozvědět o zahraniční kultuře univerzálním jazykem umění.
Teodor Buzu je malíř a pedagog původem z Moldávie, který už dlouhá léta žije v Táboře. Vystudoval na Charkovské státní akademii designu a umění (KSADA), jeho akvarely, akryly, grafika i kresba jsou kompozičně vyzrálé, barevně netypické a odvážné. Je nositelem vyznamenání a malířských cen. Tomáš Pergler, pražský sochař a věčný hledač, nachází svůj výraz ve vtipu, sarkasmu a ozvěnách historie. Pracuje se dřevem, kamenem, kovem i jinými přírodními materiály, aby své vize proměnil ve vtipnou klasiku bez složitých konceptů. Jeho díla jsou plná ironie a varují před trapností.
Vernisáž výstavy začne ve středu 2. dubna v 17:00 a mezi čestnými hosty bude i velvyslankyně Moldavské republiky Gabriela Moraru. Výstava potrvá do 30. dubna.