Začal filmový festival Finále Plzeň, nabídne 109 snímků

Zveřejněno v Kultura
Od - pátek, 24. září 2021 19:40
Finále zahájil snímek Moje slunce Mad. Zdroj foto: se svolením Finále Plzeň

Promítáním snímku Moje slunce Mad začal v pátek večer oficiálně 34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. V průběhu šesti dní lidé uvidí celkem 109 filmů včetně 13 premiér a předpremiér. Držitelé Zlatých ledňáčků budou známy ve středu 29. září večer.

Celkem v pěti soutěžních kategoriích se představí čtyři desítky snímků. V sekci celovečerních filmů budou například snímky Atlas ptáků, který měl premiéru na karlovarském filmovém festivalu, stejně jako Zpráva o záchraně mrtvého a debuty Marťanské lodě a Zrcadla v tmě. Služebníci byli uvedeni na Berlinale, kde další snímek Smolný pich aneb Pitomý porno získal Zlatého medvěda.

Svoji účast na Finále Plzeň potvrdilo několik známých tváří z filmového plátna. Potkat můžete herečky Danielu Kolářovou, Báru Polákovou, Elišku Křenkovou a Nelu Boudovou, herce Hynka Čermáka, Igora Bareše a Matouše Rumla, režiséry Petra Kolečka, Bisera Arichteva, Olmo Omerzu a Filipa Remundu.

Cena vstupenky na jeden snímek je 100 korun, víkendová akreditace stojí 500 korun, na celý festival 800 korun. Nedílnou součástí jsou i protiepidemická opatření. Diváci v kinech a vnitřních prostorách musí mít respirátor nebo nanoroušku, musí doložit doklad o očkování, prodělané nemoci covid-19 nebo negativní test. Pokud prokážou bezinfekčnost, obdrží pásku na zápěstí, jež jim umožní vstup na celý festival nebo jen na dobu platnosti testu.

Tipy na sobotu 25. září:

Kryštof, velký sál, 18 hodin
Mladík Kryštof má vstoupit do mnišského řádu a v klášterní život vkládá veškeré své sny a naděje. V atmosféře 50. let jsou ale všichni odpůrci režimu nemilosrdně trestáni, ať jde o studenty přecházející hranici nebo věřící, kteří jim pomáhají. Dobové drama Zdeňka Jiráského.
režie: Zdeněk Jiráský
hrají:Mikuláš Bukovjan, David Uzsák, Alexandra Borbély, Luboš Veselý, Eva Josefíková

Zpráva o záchraně mrtvého, velký sál, 21 hodin
Otec upadl po mozkové mrtvici do kómatu a nad jeho bezvládným tělem se v nemocničním pokoji setkává manželka (Zuzana Mauréry) se synem (Vojtěch Dyk). I přes tíživou lékařskou prognózu na tatínka stále mluví a snaží se udržet mezi živými jeho mysl, která se začala odebírat do míst, kam žádná slova nedolehnou. Komorní drama Václava Kadrnky tvoří volnou trilogii s jeho předchozími filmy Osmdesát dopisů a Křižáček.

Nová šichta, Divadlo Dialog, 20 hodin
25 let pracoval Tomáš jako horník na Ostravsku, ale když se důl zavírá kvůli obecnému poklesu těžby, je mu nabídnutá nová kariéra: počítačový programátor. Navzdory nevěřícím pohledům svých kamarádů se zapíše do státem financovaného vzdělávacího programu, který ho má připravit na jedno z nejžádanějších povolání. Tomáš je na výzvu připraven, ale dokáže čtyřicetiletý, dlouhovlasý podzemní pankáč zapadnout mezi mladou digitální generaci?
režie: Jindřich Andrš
kameraTomáš Frkal

Promítání v Selském dvoře U Matoušů - Plzeň Bolevec:
 - komentované prohlídky selského dvora v 15, 16, 17, 18 hodin
- následuje projekce filmu Všichni dobří rodáci v rámci sekce Manipulace mocí aneb Dezinformace v audiovizuální tvorbě
Komentovaná prohlídka dominanty Bolevecké návsi, Selského dvora U Matoušů, nabízí nahlédnutí, jak se žilo sedlákům v okolí Plzně, jak prožívali běžné každoroční činnosti a v neposlední řadě tvoří klidnou oázu v bouřlivém městě. Součástí vstupenky na komentovanou prohlídku je také vstup na film Všichni dobří rodáci, který začíná v Selském dvoře v 19:00.