Záchranná akce na Hracholuskách. Pátralo se po zraněné labuti

Zveřejněno v Z regionu
Od - pondělí, 19. červenec 2021 14:11
Záchranná akce na Hracholuskách. Pátralo se po zraněné labuti Foto: DESOP

Vodní ptáci, nejčastěji labutě zamotané do rybářského vlasce či chycené na rybářský háček, se objevují na přehradě Hracholusky každý rok. A ani ten letošní není výjimkou. V minulém týdnu tam zvířecí záchranáři ve spolupráci s vodní záchrannou službou zasahovali hned několikrát.

unnamed 38První výjezd s Vodní záchrannou službou absolvovali zvířecí záchranáři v čtvrtek 15. července. "Dopoledne nám totiž byla nahlášena dospělá labuť patřící k místnímu hnízdícímu páru se čtyřmi mláďaty se zaseknutým rybářským háčkem v levé noze. Jenže pacientů a zásahů je teď v sezóně tolik, že na Hracholuskou přehradu jsme se dostali až pozdě odpoledne s tím, že kolegové z Vodní záchranné služby Plzeň se pokusí labutí pár v rámci své pravidelné kontrolní objížďky najít sami," popsal Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. Čtvrteční pátrání však podle něj nedopadlo dobře, přes veškerou snahu od Butova až k hrázi totiž labutí rodinu vůbec nenašli.

To samé se podle Makoně opakovalo i v pátek, kdy opět členové Vodní záchranné služby Plzeň sami hledali labutí rodinu při své pravidelné kontrole Hracholuské přehrady.
 
Až v sobotu 17. července se poštěstilo a labutí rodinku se čtyřmi mláďaty se podařilo záchranářům najít v přítoku z Úterského potoka. "Samec se zaseknutým rybářským háčkem v kloubu levé nohy a táhnoucí za sebou vlasec s olůvkem byl podstatně pomalejší, zdržoval se dál od samice s mláďaty," uvedl Makoň s tím, že k rodině se vrátil až po ošetření. "Počítáme, že se mu rána zhojí co nejdříve, i když i tak tento způsob zranění je pro labutě dlouhotrvajícím problémem, kolikrát i doživotním," dodal. 

Podle Makoně není to poprvé, co právě vodní záchranná služba tímto způsobem pomáhala. "Hracholuská přehrada má 21 říčních kilometrů a spoustu zátok a poměrně dlouhých přítoků. Hledání poraněného ptáka na tak velké ploše je i dronem komplikovaná záležitost, a tak bez pomoci motorového člunu vodních záchranářů bychom byli téměř bez šance," doplnil Makoň.