×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9982

Žádný odpad, jen čisté obce a příroda již 5 let – Pošumavská odpadová, s.r.o.

Zveřejněno v Z regionu
Od - čtvrtek, 3. červen 2021 10:14

Média

Věděli jste, že díky městům Klatovy a Sušice si mohou návštěvníci Šumavské přírody i místní obyvatelé užít přírodu a čisté prostředí pro život? V roce 2015 se tato města rozhodla založit společnost Pošumavská odpadová, s.r.o. s krédem: „Pro čisté Pošumaví“. K dnešnímu dni se k zakládajícím členům připojilo dalších 31 měst, městysů, obcí a další obce, ale i podnikatelské subjekty její služby využívají. Pět let úspěšného fungování ukázalo, jak kvalitní a úspěšné spojení měst je, a že všichni mohou ušetřit náklady na své odpady. 

Pošumavská odpadová zajišťuje komplexní nebo částečné odpadové hospodářství pro cca 56 000 obyvatel. Společnost se stará o odpad 62 % všech obyvatel okresu Klatovy. Společnost Pošumavská odpadová provozuje tři sběrné dvory – v Sušici, Kašperských Horách a Kolinci. Zároveň likviduje odpady z dalších sběrných dvorů a míst, jakou jsou Klatovy, Kdyně, Janovice nad Úhlavou, Plánice a Chocomyšl.

Na dvou provozovnách v Klatovech a Sušici Pošumavská odpadová zaměstnává 62 pracovníků a plánuje vytvářet další pracovní místa. Pro pravidelný a kvalitní úklid je společnost vybavena moderním vozových parkem, který zahrnuje šest speciálních popelářských vozidel, šest kontejnerových vozidel s hydraulickou rukou, tři menší kontejnerová vozidla, dvě velká tříosá kontejnerová vozidla, dvě vozidla na svoz odpadu z odpadkových košů a dvě dodávky.

Město Klatovy zrekonstruovalo areál Centra odpadového hospodářství Klatovy, kde má společnost sídlo. Proměnou prošla administrativní budova, kompletní zázemí pro zaměstnance, upravila se stávající konstrukce na sklad papíru a úplně nově se vybudovaly zastřešená stání pro svozovou techniku a přístřešek na štěpku. Rozšířily se i zpevněné plochy v areálu.

„Pro zajímavost dnes do areálu přijíždí cca 600 vozidel s odpadem měsíčně a opouští ho cca 20 kamionů měsíčně se surovinou k dalšímu využití. V současné době je areál plně funkční, představuje moderní centrum pro nakládání s odpady, kde je možně odevzdat prakticky jakýkoliv odpad.“ říká pan Michael Skrbek, jednatel společnosti. 

Město Sušice nezůstává pozadu, s pomocí dotací také investovalo do rozvoje sběrného dvora. Rozšířilo se i jeho vybavení, jako je EKO sklad na nebezpečné odpady, vysokozdvižný vozík, paketovací lis a sedm velkoobjemových kontejnerů na odpad.

Pět let provozu Pošumavské odpadové již prověřilo, jak promyšlený systém a férové podmínky společnost má, a že jsou pro obce výhodné. Odpadové hospodářství je tak pod kontrolou zástupců obcí a funguje efektivněji.

PR