Zajištěná půjčka: O co se jedná a jaká jsou její rizika?

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 3. listopad 2022 09:19
Zajištěná půjčka: O co se jedná a jaká jsou její rizika? ilustrační, foto - ZOXO

Co je to zajištěná půjčka – někdy též půjčka s ručením nemovitosti, kdo na ni má nárok, v jakých situacích se vyplatí a kdy je lepší se jí vyhnout? Na tyto a další otázky si odpovíme v následujícím článku.

Zajištěný úvěr si často berou firmy, kterým se nedostává dostatek kapitálu, nebo podnikatelé, které se svou podnikatelskou činností teprve začínají a rovněž potřebují finanční prostředky, které však nemohou získat jiným způsobem – například skrz osobní finance.

K financování společnosti velmi často slouží právě zajištěné podnikatelské půjčky. O co přesně se jedná, jak o zajištěný úvěr pro podnikatele zažádat a jakou mají podnikatelé jistotu, že bude jejich žádost o půjčku schválena?

Co je to zajištěná půjčka?

Zjednodušeně řečeno je zajištěná podnikatelská půjčka typem úvěrové smlouvy, u které je potřeba ručení jakoukoliv nemovitostí, ať už ve vlastnictví žadatele o půjčku, nebo jakékoliv 3. osoby. Banka nebo úvěrová společnost podnikateli poskytne finanční prostředky za určitých podmínek, které jsou uvedeny v úvěrové smlouvě. Podnikatel následně splácí poskytnutou hotovost – a to i s úroky. Vzhledem k tomu, že půjčka je zajištěna, jsou i úrokové sazby obecně nižší, než tomu bývá v případě nezajištěných úvěrů.

Flexibilita vs. Náklady

Jedna z největších výhod zajištěné podnikatelské půjčky spočívá v rychlosti jejího vyřízení – zajištěný úvěr bývá často poskytnut rychleji než jiný typ úvěru. Rovněž vyniká flexibilitou – je ji totiž možné využít na různé potřeby podniku, například na nákup vybavení, plat zaměstnanců a další podnikatelské výdaje.

Účel zajištěného úvěru tedy může být jakýkoliv. To z něj činí praktický způsob, jak zaplatit výdaje a získat další zdroj financování podniku. A to bez nutnosti poskytnutí zajištění – například v podobě movitým majetkem.

U zajištěných podnikatelských úvěrů do 500.000 Kč je zpravidla možné ukončit smlouvu předčasně bez placení dalších poplatků nebo sankcí – a to za předpokladu, že podnikatel doplatí dlužnou částku v plné výši.

Začínající podnikatelé a nezajištěné podnikatelské půjčky

Podnikatelé, kteří teprve s firmou začínají, mohou mít obtíže se získáním úvěru. Je to dáno tím, že banka nebo jiný věřitel nemá příliš informací o předchozím finančním hospodaření nebo úvěrové historii, podle kterých by se věřitelé mohli rozhodnout, zda bude podnikatel schopný půjčku splácet. Banky tedy v začínajícím podnikateli spatřují větší riziko.

Nicméně to ještě neznamená, že je půjčka pro začínající podnikatele nedostupná. Je možné ji získat – avšak bude k tomu zapotřebí ručení nemovitostí a žádat o půjčku u nebankovní společnosti.

Proces schvalování žádosti a potřebná dokumentace

Jak probíhá podání žádosti o zajištěnou půjčku? Při žádosti o zajištěnou půjčku budou žadatelé potřebovat mít k dispozici bankovní výpisy minimálně za předchozích šest měsíců, dále by si žadatel

měl připravit další potřebnou dokumentacijasný podnikatelský plán, ve kterém je uveden důvod pro poskytnutí úvěru a plán splácení.

Pak už stačí dohodnout se s věřitelem na smlouvě k úvěru a hotovost může být podnikateli připsána na firemní účet.

Vyplatí se nezajištěná půjčka?

Protože u zajištěných podnikatelských úvěrů je vyžadováno ručení nemovitostí lze tento typ úvěru považovat za jednu z nejrychlejších možností, jak získat peníze pro své podnikání, protože vyřízení žádosti obvykle netrvá dlouho. Kromě toho jsou úrokové sazby v oblasti nebankovních podnikatelských úvěrů stále konkurenceschopné, takže při zvažování, jaká možnost je pro podnikání nejvhodnější, se klíčovým faktorem stává flexibilita.

Zajištěné úvěry jsou skvělým, flexibilním způsobem zajištění financí, které mohou pomoci podpořit podnikání. Nicméně je dobré si o nich promluvit s odborníky z oboru, kteří podnikatelům pomohou pochopit, zda je zajištěná půjčka pro jejich podnikání ta nejlepší možnost.

Autorem článku je ZOXO – poskytovatel nebankovních půjček pro podnikatele.

PR