Západočeská univerzita vyvrací spekulace, prezenční výuku zachová

Zveřejněno v Zpravodajství ZAK
Od - středa, 7. září 2022 13:27
Západočeská univerzita vyvrací spekulace, prezenční výuku zachová ilustrační. foto: ZČU

Zvyšující se ceny všech energií vysokoškolskou výuku zatím neohrozí, studenti Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se budou i v nadcházejícím semestru učit prezenční formou. ZČU tak vyvrací spekulace o přechodu na distanční formu výuky. Univerzitě pomůže i to, že Plzeňská teplárenská, od níž ZČU odebírá teplo, pro rok 2023 nezvýší ceny tepla.

„V posledních týdnech se ve veřejném prostoru a v médiích objevují spekulace o tom, zda se výuka na vysokých školách nepřesune v zimním období do online prostoru. Je zřejmé, že extrémní ceny energií jsou pro vysoké školy velký problém. Přechod na online výuku však nepovažujeme za dobré řešení. Těší mě proto, že mě primátor města Plzně ujistil, že cena tepla a vody zůstane v příštím roce stejná jako letos,“ říká rektor Miroslav Holeček s tím, že Plzeňská teplárenská, která dodává univerzitě tepelnou energii, oznámila, že ceny tepla v roce 2023 nezvýší.

ZČU zaplatila v roce 2021 za energie 58 mil. korun, z toho nejvíce za elektrickou (29 mil.) a tepelnou energii (28 mil.). Náklady na plyn a lehké topné oleje dosáhly přibližně 1 mil. korun. Plyn totiž ZČU spotřebovává pouze v Chebu, i tam však v nejbližších měsících přejde na městské dálkové vytápění. Náklady na vodu v roce 2021 dosáhly 8 mil. Kč. K větší stabilitě přispívá i to, že také Vodárna Plzeň ponechá ceny vodného a stočného na letošní úrovni. Podle rektora je to další položka, díky níž má univerzita šanci ustát ekonomicky náročné období, projevující se vysokou inflací a extrémním růstem cen energií.

Pro ZČU rozhodující cena elektrické energie. Právě to, za kolik bude ZČU nakupovat v roce 2023 elektřinu, zatím není jasné. Aktuálně má ZČU nasmlouvanou cenu do konce letošního roku. Oproti loňsku je přibližně čtyřikrát vyšší. Ceny pro rok 2023 se v současné situaci dají velmi těžko odhadnout, na jejich výši bude mít výrazný vliv energetická strategie vlády. Cena pro ZČU vzejde z veřejné soutěže.