Zapomeňte na škodlivou posypovou sůl. Jde to i jinak

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - úterý, 2. únor 2021 10:40
posyp soli chodník plzen cz Foto: freepik.com

Sůl na chodníky vám může více uškodit než pomoci. Věděli jste, že účinkuje pouze do -10° C? Její zátěž pro životní prostředí bychom také neměli přehlížet.

Foto: freepik.com

Posypová sůl je v některých obcích dokonce zakázána místní vyhláškou. Především pro naše domácí mazlíčky je hrozbou. Psům a kočkám může při častějším kontaktu poškodit povrch tlapek. Sůl se dostává i do půdy, a tím škodí stromům, rostlinám a vodním tokům v okolí. Určitě nás nepotěší, ani to, že posypová sůl způsobuje skvrny na botách a spodních lemech kalhot.

Čím tedy chodníky posypat?

Kamínky, jíl a písek jsou účinnou a ekologickou alternativou místo soli. Aplikace je jednoduchá a stačí si kamínky nebo písek přisypávat podle aktuální potřeby. Z jara kamínky snadno zametete. V obchodech se prodávají směsi kamínků určené přímo na chodníky.

Popel je také na posyp vhodný. Pozor, používejte jen popel ze dřeva. Popel z uhlí má vysoký obsah těžkých kovů a je radioaktivní. V některých obcích je také zakázán, protože vyhláška nespecifikuje konkrétní druh.

Už jste vyzkoušeli nesmeky? Nesmeky jsou protiskluzové návleky na boty, které jsou opatřeny kovovými hroty nebo jsou přímo z kovového řetízku. Je vhodné je vozit i v autě a nasadit si je v případě potřeby. Doporučují se i pro starší lidi.