Zastupitelé Plzeňského kraje schválili 1,94 miliardy na okruh Plzně

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 6. duben 2020 18:31
Západní okruh Západní okruh - ilustrační foto

Zastupitelé Plzeňského kraje dnes na neveřejném jednání schválili financování dostavby západního okruhu Plzně. Kraj dá na dosud největší stavbu za svou dvacetiletou existenci 1,941 miliardy Kč včetně rezervy. Z evropského programu IROP dostane po etapách zpět 1,541 miliardy Kč. Zastupitelé se spojili videokonferencí. Pro financování okruhu hlasovalo všech 38 přítomných zastupitelů, což je nevídaný úkaz, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).

"Smlouvu s dodavatelem podepíšeme do týdne, hned poté předáme staveniště. Stavba začne ještě v dubnu. Peníze máme," uvedl. Nová 3,5 kilometru dlouhá silnice od Křimické po Karlovarskou třídu musí být hotova do 34 měsíců od podpisu smlouvy. Okruh odvede část tranzitní dopravy z Klatovské a Karlovarské třídy, nejfrekventovanějších tepen procházejících centrem Plzně. Postaví ho firmy Berger Bohemia s Metrostav.

Zastupitelé schválili předfinancování projektu do výše předpokládaných celkových nákladů a jeho spolufinancování. Předpokládané výdaje kraje s pětiprocentní rezervou činí 1,941 miliardy Kč s DPH. V sumě je i dnes schválené zvýšení nákladů o 141 milionů korun. Podle Čížka je toto navýšení úspěch, protože od konce roku 2018, kdy byly náklady kraje spočteny na 1,8 miliardy Kč, výrazně rostly ceny stavebních i projekčních prací a materiálů.

"Původně to mělo stát podle studií 1,4 miliardy. Na to jsme získali 1,27 miliardy dotace, které byly garantované v evropském programu ITI," uvedl Čížek. V době projektování se zjistilo, že stavba bude dražší. Kraj pak šel znovu do celostátního programu IROP a podařilo se mu získat navíc od EU 271 milionů Kč.

Druhou pozitivní věcí bylo podle Čížka to, že výše čtyř z pěti nabídek byla kolem dva roky starých nákladů 1,8 miliardy, které dal kraj do výběrového řízení na dodavatele. A nejlepší zprávou je podle náměstka hejtmana to, že se v soutěži na tak velkou stavbu nikdo do pátečních 24:00 neodvolal k antimonopolnímu úřadu. Vyplatilo se prodlužování uzávěrky, kdy kraj trpělivě vysvětloval desítky dotazů uchazečů, dodal Čížek.

Kraj už loni investoval 18 milionů korun do přeložky vysokého napětí, letos plánuje prostavět 342 milionů Kč a příští rok 560 milionů.

Dalších téměř 370 milionů korun dá na stavbu okruhu město Plzeň, zejména na kanalizační sběrač na Roudné, retenční nádrž a sjezdy z okruhu.

Nová komunikace naváže na první etapu dokončenou před 5,5 roku. Celý okruh o délce 5,9 km, který propojí silnici I/26 na Domažlice a I/20 na Karlovy Vary, spojí největší sídliště na Severním Předměstí s průmyslovou, obchodní a univerzitní zónou města Borská pole. Po dokončení stavby s šesti mosty se řidiči mířící od Klatov, Domažlic a z jihu Čech dostanou rychleji na Most a Karlovy Vary. Zatížení má být až 20.000 aut denně.

čtk