"Neexistuje žádná jiná varianta, než provoz letecké záchranné služby v režimu 24 hodin, 7 dní v týdnu,” uvedl senátor a krajský zastupitel Pavel Karpíšek (ODS), jehož slova potvrdila též bývalá hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS), která doplnila, že životy napříč krajem pomáhá tým LZS úspěšně zachraňovat již více než třicet let nehledě na politickou konstelaci.
Vedle Plzeňského kraje by mohla nově vzniknout základna letecké záchranné služby také v Karlovarském kraji. Západní Čechy by díky tomu disponovaly dvěma základnami, což by umožnilo lepší pokrytí oblasti Krušných hor, kde je aktuálně záchranná služba poskytována ve spolupráci s německými kolegy. “Provoz letecké záchranné služby v Plzeňském kraji bude i nadále zajišťovat armáda, smlouva je uzavřena na dobu neurčitou a nevidím jediný důvod, proč by mělo dojít ke změně. Je v zájmu našeho kraje a jeho obyvatel v dosavadní spolupráci, která překračuje hranice republiky, pokračovat,” vysvětlil primář Klatovské nemocnice a současně zastupitel Richard Pikner (TOP 09), který dodal, že mediální hysterie vyvolaná hejtmanem Rudolfem Špotákem spolu s primátorem Romanem Zarzyckým je de facto uměle vytvořeným problémem, který vede jen šíření obav mezi obyvateli Plzeňského kraje.
V případě výstavby průmyslového parku gigafactory Líně je možná alternativní varianta přesunu letiště LZS do jiné lokality nacházející se na území Plzeňského kraje, přičemž jedna z nich se nachází v katastru Chotěšov. “Bylo by zcela nezodpovědné, pokud by se stát, reprezentovaný zainteresovanými ministerstvy, nepřipravil na různé varianty a jednou z nich je právě přesun základny v Líních do jiné lokality na území Plzeňského kraje,” vysvětlil zastupitel Karpíšek, který se v loňském roce jako jeden z prvních ostře postavil proti plánům na vybudování gigafactory v Líních, a dodal, že je politováníhodné, že vedení kraje zúžilo svůj postoj k problematice pouze na mediální útoky a rezignovalo tak na skutečné hájení zájmů obyvatel kraje.
Zastupitelský klub ODS a TOP 09 požaduje po vedení kraje, v jehož čele stojí koalice ANO, Pirátů a STAN, aby podniklo konkrétní kroky, z nichž bude patrné, že prioritou kraje je udržení letecké záchranky i v případě výstavby průmyslového parku gigafactory Líně namísto rozporuplných mediálních prohlášení ze strany hejtmana Špotáka a primátora Zarzyckého. Právě současné vedení kraje - přes své emocionální mediální výroky - totiž nezařadilo na program jednání zářijového zastupitelstva bod věnující se problematice LZS v Líních, shodli se přítomní krajští zastupitelé. “Zainteresovaná ministerstva, tedy Ministerstvo průmyslu a obchodu, zdravotnictví i obrany a současně dotčené obce, mají společný zájem, a tím je poskytnutí maximální možné podpory na zajištění kontinuity provozování letecké záchranné služby na území Plzeňského kraje,” doplnil zastupitel Pikner. “Přáním každého - nehledě na politickou příslušnost - je, aby fungoval krajský záchranný systém, který je unikátní a na vysoké úrovni, tak jako doposud,” uzavřela zastupitelka Mauritzová a dodala, že zastupitelé za ODS a TOP 09 pro to udělají maximum.
Na tiskové konferenci zastupitelé kriticky hovořili i o náhlém uzavření stodské porodnice. Tvrdá slova zazněla na adresu náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví. Na posledním krajském zastupitelstvu byli přítomní ujištěni, že k žádnému uzavírání během prázdnin nedojde a vedení dostane šanci dokonce roku, aby sehnalo lékaře. „Nezpochybňujeme koncepci, nezpochybňujeme, že člověk musí mít nějaký plán, ale několik indicíí za poslední dva roky svědčí o tom, že tady žádný není,“ uvedl Richard Pikner. „Přece těm lidem nemůžete říct, že tady bude nějaká koncepce, že ji představíte do konce srpna, a ještě než tu koncepci představíte, tak řeknete ´Padni komu padni, zavřete stodskou.´ Přitom akreditační podmínky pro provozování těch porodnic jsou jasně dané počtem porodů. A ten počet porodů nesplňuje nejen stodská, ale ani domažlická,“ poznamenala Ilona Mauritzová.