ZČU plánuje v Plzni stavbu nového výzkumného centra

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 24. březen 2024 07:14
ZČU plánuje v Plzni stavbu nového výzkumného centra Zdroj: ZČU

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) plánuje stavbu centra pro výzkum kvantových polovodičových a čipových technologií. Tímto oborem se nyní zabývá zejména univerzitní výzkumné centrum Nové technologie (NTC), které teď sídlí v pronajatých prostorách mimo kampus univerzity. Nadešel čas, aby ZČU vytvořila a postavila důstojné prostředí pro toto centrum, řekl rektor Miroslav Lávička. O stavbě za stovky milionů se podle něj uvažuje v dlouhodobějším horizontu.

NTC se loni stalo hlavním řešitelem pětiletého vývoje nových materiálů pro elektronická zařízení pracující téměř bez energie. Jako lídr projektu, na němž se podílí Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a VUT Brno, získalo dotaci půl miliardy korun z výzvy Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský. Mezinárodní 120členný vědecký tým, v němž je i nositel Nobelovy ceny, se zaměří na výzkum materiálů pro využití v kvantových počítačích, senzorech, integrovaných obvodech a energeticky úsporných zařízeních, lékařství a biotechnologiích.

"Kromě NTC budu velmi rád, když se do nové budovy podaří převést část aktivit fakulty elektrotechnické věnované čipům a polovodičům a najdou tam uplatnění také fakulty aplikovaných věd, strojní i designu. Bude to multioborové centrum, výkladní skříň nových technologií," řekl rektor.

Místo podle něj zatím není vybrané, univerzita má ještě v kampusu poslední volné lokality. ZČU už má vytipovaný pozemek, ale podle rektora by šlo také stavět na plochách v okolí areálu, kde je velká průmyslová a obchodní zóna Borská pole.

Náklady budou podle rektora ve stovkách milionů, mohou dosáhnout až k miliardě korun. "Budeme na to shánět peníze, bez dotací do toho nemůžeme jít. Vlastní peníze na to nemáme a soukromého investora asi nenajdeme," řekl Lávička. ZČU bude usilovat o evropskou i národní podporu s argumentem, že výzkum v NTC je jedinečný a špičkový a pomůže Plzni i celému regionu.

Plzeňská univerzita chce teď zadat studii, kterou bude financovat z vlastních zdrojů. "Chceme být připraveni na to, až se objeví nějaká dotační příležitost. Začínáme zpracovávat, co by tam mohlo být," řekl rektor.

NTC má necelou stovku zaměstnanců. "Tento univerzitní ústav nám dává návod, jak internacionalizovat univerzitu. Je tam pětina zahraničních výzkumníků a myslím si, že tohle je dobré číslo po posílení zahraničního renomé," dodal.

čtk