×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Zdravotních sester pro domácí péči je nedostatek. Pečovatelské domy těžko shání personál

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 8. září 2020 15:46
senioři - pomoc-ruce-mala ilustrační/foto: donem.cz

Nedostatek zdravotních sester trápí ambulantní domácí péči. Práce v terénu je pro zdravotnice často náročnější než v nemocnici s vybaveným zázemím a lékařem za zády. Zdravotnický personál těžko shání i pečovatelské domy.

"Je pravdou, že třeba v oblasti té ambulantní terénní služby, kterou poskytujeme občanům, tak je ta situace složitější, je náročnější, chodíte za klientem domů, musíte si vytvářet určité podmínky," připustila poslankyně Ilona Mauritzová (ODS).

"V současné době nám chybí sestřičky, zdravotní sestry jsou asi náš největší problém. Nevím, jestli je to finanční stránkou, to úplně nevím, ale hlavně je to náročností toho povolání," přiznala vrchní sestra domácí péče Městské charity Květa Vydrová. Jedním z důvodů je i velká fyzická náročnost. "Tím, že se pohybuje v provozu, je tam i ta fyzická náročnost daleko větší než u zdravotní sestry, která je někde v nemocnici. Navíc v nemocnici máte za sebou lékaře, pořád se máte na koho obrátit v případě, že něco s pacientem se vám nezdá, není v pořádku, ale v domácí péči je tam ta sestra opravdu sama," popsala Vydrová.

Problém s nedostatkem zdravotních sester dlouhodobě řeší i pečovatelská zařízení. "Sestřiček moc není, takže ani není z čeho vybírat, nicméně my jsem teď v současné době na stacionáři tady plně obsazené sestrami, takže jsme rádi, že nemusíme nikoho shánět," sdělila ředitelka sociálních služeb Domovinka Blanka Hajšmanová.

Pomoci by mohlo navýšení počtu přijímaných uchazečů o studium v tomto oboru. "Musím říci, že ten nedostatek je velký, že je vážný a že je třeba, abychom posílili počty přijímaných uchazečů o studium, jak na střední, vyšší tak vysoké školy a hlídali jsem si kapacitu i mladých lidí, kteří jsou v našem regionu, aby zde zůstávali a nastupovali nám do zdravotnických či sociálních zařízení a věnovali se profesi, kterou vystudují," uvedla Mauritzová. "Co vím od studentů, kteří k nám chodí na praxi, tak většina z nich do zdravotnictví vůbec nastoupit nechce. Takže je chyba asi v motivaci vůbec, dostat ty zaměstnance od těch studentů, aby ti studenti přešli do té práce," dodala Hajšmanová. Podle ní je pro zdravotníky nejtěžší odloučení od rodin při směnách, přesčasů mají navíc kvůli nedostatku personálu hodně a v neposlední řadě hraje roli i nízké finanční ohodnocení. To je v pečovatelských službách menší než například v nemocnicích.