Zemřel ředitel populárního plzeňského festivalu, prohrál dlouhý boj se zákeřnou nemocí

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 15. srpen 2022 09:56
Zemřel ředitel populárního plzeňského festivalu, prohrál dlouhý boj se zákeřnou nemocí Ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda a produkční Alena Čadová s cenou Animánička 2021. Foto: Animánie

Populární plzeňský festival Animánie se zahalil do černého. Svůj dlouhý a statečný boj s těžkou nemocí prohrál v sobotu 13. srpna v ranních hodinách jeho ředitel Jan Příhoda.

299341825 5304968376261688 1541212716503500100 nPoslední ročník největší mezinárodní soutěžní přehlídky animované tvorby dětí a mládeže se v Plzni pod vedením Jana Příhody konal loni v listopadu. Do soutěžní části festivalu se přihlásilo rekordních 700 animovaných snímků, které vytvořily děti a dětské kolektivy z celého světa. Programová rada z nich vybrala na 150 filmů z 33 zemí. "Nikdy jsme neměli Singapur, Tchaj-wan, Austrálie, Nový Zéland nebo Peru," prohlásil tehdy nadšeně Příhoda.

Dalšího ročníku už se ale nedočkal, proti byla zákeřná nemoc, s kterou statečně bojoval. "My všichni jsme Honzovi vděčni za to, čím Festival Animánie dnes je. Stvořil nás, tým Animánie. Dal Festivalu Animánie tvář. Chceme dál nést jeho pochodeň a nesmazatelný odkaz, ale víme, že bez něj to půjde jen stěží. Za roky spolupráce se pro nás Příhoďák stal nenahraditelným. Vděčíme mu za mnohé, co nás naučil. Nadále nám zůstává vzorem pro jeho usilovnou práci, dobrotu a smysl pro spravedlnost," uvedli ve vzpomínce pořadatelé festivalu.

Zároveň také vyzvali veřejnost, aby věnovala Příhodovi vzpomínku. "A jak nám sám řekl: "Nebuďte smutní." Jménem všech, kteří se s Tebou nestihli rozloučit, Ti teď říkám: "Díky, Honzo. Uvidíme se později."," dodali Příhodovo kolegové.