×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Zimní sezóna? Nejhorší za 20 let. Šumavský Špičák teď zahajuje letní každodenní provoz

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 11. červen 2020 16:46
plzen_cz_špičák lanovka ilustrační

Nejhorší sezónu za 20 let zažil šumavský Špičák. Způsobená byla především špatným počasím i tím, že byla předčasně ukončena kvůli epidemii koronaviru. Meziroční propad návštěvnosti byl až 45 procent. Od pondělí 15. června už zahajuje největší horský areál v Plzeňském kraji každodenní provoz. Středisko investovalo v souhrnu údržby i vybudování nových prvků do letošní letní sezony okolo třech milionů korun. 

Rozhledna na Špičáku je nejčastějším cílem turistů.

"Nebyla to pro nás lehká zimní sezóna. Přírodního sněhu napadlo v součtu 83 centimetrů, v průměru přitom za posledních pět sezón připadlo 230 centimetrů. Jen dvě noci klesly teploty pod -5 stupňů, počet zasněžovacích dnů se tak zmenšil ze 40 na 25," uvedl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Podle něj je výmluvná i statistika dnů, kdy byl areál kompletně otevřený. "Všechny sjezdovky jely pouze týden," dodal.

Až dosud měl areál pro veřejnost otevřeno dva prodloužené víkendy v květnu a dalších pět včetně toho nastávajícího. “Návštěvnost prvních dnů sice nebyla bůhvíjaká, ale to se dalo asi čekat. Byly zavřené hranice a nemohli k nám hlavně bikeři z Německa a jiných zemích, kteří u nás zahajují svoji sezonu, protože alpské bikeparky jsou v květnu většinou ještě pod sněhem. Každopádně pro nás bylo docela velkou psychickou vzpruhou začít letní sezonu po nepovedené zimě, ukončené navíc předčasně koronavirovou epidemií, hned na prvního máje,“ podotkl Vladimír Kasík.

Od pondělí 15.června se tak provoz špičáckého areálu dále rozšíří. Kromě lanovky, rozhledny a bikeparku, se pro veřejnost otvírají jedny z nejhezčích turistických tras z vrcholu Špičáku na nejznámější ledovcová jezera - Černé a Čertovo.

U chaty Hanička je čerstvě otevřeno dětské hřiště, kde bude hlavním magnetem letní tubing, tedy jízda z kopce na nafouknuté speciální duši po dráze s umělým povrchem. „Tato atrakce je letos poprvé zadarmo. A konečně i u nás na Špičáku si budou moci návštěvníci dopřát točenou zmrzlinu,“ představuje aktuální novinky vedoucí střediska služeb Jan Kasík.

Pro děti od 8 let je v dolní části areálu otevřena biková škola, kde je instruktoři naučí překonávat drobné překážky i základy jízdy na bajku. Instruktoři zdejší školy naučí základní dovednosti jízdy na horském kole i začátečníky či méně pokročilé dospělé. Specializují se tady na tři cyklistické disciplíny – downhill, freeride a enduro.

Dílčí změna nastala také po pěti letech u rozhledny, kde se nově objevil vstupní turniket. Kdo přijede na vrchol lanovkou, využije ke vstupu na rozhlednu jízdenku, kterou přiloží k turniketu. Vstup pro ostatní návštěvníky je zpoplatněn a vstupenku lze zakoupit v cenových relacích 20 korun pro děti, 30 korun mládež (15-18 let) a 50 korun dospělí.

Velké změny přichystala na letošní léto půjčovna kol a dalšího vybavení. „Pořídili jsem dalších deset elektrokol, takže nyní máme poměrně širokou nabídku pro výjezdy do zdejšího náročnějšího terénu,“ říká Jan Kasík. Na své si přijdou i vyznavači downhillu (cyklistického sjezdu). "Rozšířili jsme sortiment biků v půjčovně o prémiovou řadu, což jsou opravdu super kola blížící se hodnotou 200 tisíc korun a svezení na nich si užijí opravdoví fajnšmekři downhillu,“ podotýká Jan Kasík. Areál letos poprvé počítá s větším rozvojem i svého servisu kol, který nabídne služby cyklistům ze širokého okolí, kteří budou potřebovat pomoci něco opravit nebo seřídit. „Zjistili jsme, že na Železnorudsku prakticky už není žádný pořádný servis kol, takže mimo areálových hostů nabízíme nově naše služby i v celé oblasti,“ dodává Jan Kasík.