Znovu bez konvoje. Slavnosti svobody se opět přesunou na internet

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 29. březen 2021 16:08
DSC_0890 foto: město Plzeň

Stejně jako v loňském roce se i letošní Slavnosti svobody uskuteční především v internetové podobě, a to v termínu od 6. do 9. května. Podle aktuálního vývoje epidemické situace je město připravené připravit část oslav osvobození i fyzicky. 

"V loňském roce jsme slibovali, že letos uskutečníme oslavy v plném rozsahu. Ani ve snu nás nenapadlo, že i po roce nám to epidemická situace neumožní, případně, že bude horší než před rokem," prohlásil primátor Plzně Martin Baxa. Město podle něj ani na chvíli neuvažovalo, že by Slavnosti svobody zcela zrušilo. "Slavnosti svobody 2021 uskutečníme. Je vyloučené, že bychom rezignovali a nechali se odradit. Ve velké míře je ale musíme převést do online prostředí," uvedl Baxa.

Slavnosti svobody zahájí 6. května pietní akt u památníku Díky, Ameriko!. "Podoba bude vycházet podle podmínek, které budou aktuálně panovat. Zcela jistě bude přenos online a fyzicky se přizpůsobíme. Předpokládáme, že minimum bude položení květin, proslov můj a protokolárních zástupců USA a Belgického království," prohlásil Baxa. Město už informovalo o podobě Slavností svobody veterány. "Počítali s tím, zajistíme zdravice a jejich vzdálené připojení," dodal.

Od 7. do 9. května bude vysílat od 17 do 20 hodin studio online z Měšťanské besedy. V přenosech se zaměří na zprostředkování činnosti klubů vojenské historie, připomene historické události a nabídne vysílání zajímavých dokumentů a rozhovorů. Program doplní atraktivní hudební vstupy.

V neděli 9. května měl být jako vrchol celých oslav tradiční konvoj. "Nepředpokládáme, že by ale mohl proběhnout v podobě, na který jsme zvyklí. Udržujeme si jakousi nepatrnou naději, že by se něco odehrát mohlo," podotkl primátor. Jasněji by mělo být podle něj zhruba v polovině dubna. "Pokud by se situace vylepšila, zařadili bychom také nějaké prvky ve fyzické podobě," dodal Baxa s tím, že město je připraveno v ulicích představit formou ‚výstavy‘ dílčí části historické vojenské techniky. "Ne však prostřednictvím kempů, ale právě výstavou jednotlivých kusů techniky v sadovém okruhu města,“ doplnil primátor Martin Baxa.

Studio Slavností začne v neděli vysílat v tradičním čase startu konvoje, tedy v 11 hodin dopoledne. "Úvod vysílání bude věnován historii pořádání oslav osvobození a záběrům z konvojů, které v minulých letech projely městem za několikatisícové účasti zájemců. Studio odvysílá streamy hudebních vystoupení, zajímavé tematické reportáže a v brzkých odpoledních hodinách venkovní program ‚ve vzduchu‘, který představí vojenská historická letadla. V jednání je možnost zapojit do tohoto programu armády ČR a USA,“ vysvětlila vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová.