Zoo Plzeň hlásí první přírůstek roku 2023. O jaké zvíře se jedná?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 2. leden 2023 16:36
Zoo Plzeň hlásí první přírůstek roku 2023. O jaké zvíře se jedná? ilustrační, foto: Zoologická a botanická zahrada Plzeň

V pondělí ráno přivítal chovatele na statku Lüftnerka samec plemene kozy domácí – koza girgentánská (původem ze Sicílie), který se narodil v noci z 1. na 2. ledna. V Plzni je toto plemeno chováno už více než 20 let. Mezi první přírůstky nového roku tradičně patří jehňata a kůzlata ze statku, nebo obyvatelé terárií.

Girgentánská koza je staré plemeno domovem na Sicílii. Okolo jejího původu existuje mnoho různých spekulací. Její původ je spjat s asijskou divokou kozou šrouborohou. Girgentánská koza dostala v 70. letech konkurenci v plemenech s vysokou produkcí mléka získaných křížením. Proto stálo toto plemeno na počátku 90. let před vyhubením. Díky svému neobvyklému vzhledu si ale naštěstí našla přátele v zoologických zahradách.

Nadace SAVE, evropská zastřešující organizace pro udržení chovu starých chovných plemen a druhů kulturních rostlin, sídlící ve Švýcarsku, se rozhodla koordinovat chov posledních 200 kusů, které zůstaly farmářům na Sicílii.