×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9986

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Zraněný vlk z Karlovarska se do přírody už nevrátí

Zveřejněno v Aktuálně ZAK
Od - čtvrtek, 29. září 2022 17:00
Zraněný vlk z Karlovarska se do přírody už nevrátí Foto ilustrační: Pixabay.com

Případ poraněného vlka z Karlovarska pokračuje. Pro zvíře, které našli houbaři o víkendu v příkopu mezi Horní Blatnou a Potůčky, kde ho pravděpodobně srazilo auto, našel konečně záchranný tým z Bublavy vhodnou kliniku k nutné operaci kyčle. Smutnou zprávou ale je, že i přes snahu zdravotníků se vlčí pacient ve volné přírodě už neproběhne. Jeho zranění se totiž ukázala jako závažnější, než s předpokládalo.

Ještě před pár dny informoval pro server iDnes.cz Vladimír Tomáš Smolík, vedoucí bublavské záchranné stanice na Karlovarsku, kam zvíře po srážce převezli, že pro mladého vlka shánějí kliniku, kde zvíře podstoupí náročnou speciální operaci kyčle. Veterináři v té době zjistili, že zvíře sice nemá nic zlomeného, ale kvůli otoku, který mu tlačí na míchu, se nemůže postavit na zadní nohy. Smolík doufal, že pokud dopadne potřebný zákrok úspěšně, mohla by se šelma po zotavení vrátit zpět do přírody. 

Tato naděje je bohužel minulostí a vlk v tuto chvíli čeká na další podrobná vyšetření a následnou operaci levé zadní kyčle. Nejprve ho však na veterinární klinice v Praze musejí pořádně zotavit a vykrmit, aby zvíře operační zásah vůbec vydrželo. Odhaduje se, že péče o vlka může trvat v délce až několika měsíců. Smolík uvedl, že vlkův návrat do přírody by beztak nebyl možný ani kdyby jeho zranění nebyla natolik vážná. Protože vlk bude teď dlouho pobývat mezi lidmi, ve smečce by ho po návratu do přírody nepřijali a nejspíše i zabili. Navíc podle chrupu jde o mladou šelmu, která si s největší pravděpodobností neumí ani sama obstarat kořist. 

Vedoucí bublvské stanice také sdělil, že jakmile se zvíře uzdraví, vrátí se zpět do bublavské záchranné stanice. Dle jeho slov se zde o něj postarají a do doby jeho zotavení na pražské klinice mu připraví výběh. Náklady na léčbu zvířete budou podle odhadů v řádu desítek tisíc korun, nicméně lidé mohou na lékařskou péči pro něj přispět. Informace, jak na léčbu přispět je možné najít na facebookové stránce stanice v Bublavě.