×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9986

ANO ovládlo radnici ve Stříbře, starostu Votavu (ČSSD) vystřídal Záhoř (ANO)

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 17. říjen 2019 00:35
plzen_cz_plzen_cz_1410590077_Stribro-radnice Radnice ve Stříbře. Ilustrační foto

Radnici ve Stříbře na Tachovsku ovládlo ve středu při jednání zastupitelstva hnutí ANO. Na funkci starosty rezignoval poslanec Václav Votava (ČSSD). Svůj krok odůvodnil tím, že nemůže spolupracovat v městské radě s lidmi, kteří ho podrážejí, obchází a intrikují. Na postu starosty ho vystřídal dosavadní místostarosta Martin Záhoř (ANO). Uvolněným místostarostou se pak stal Karel Lukeš (Nezávislí za Stříbro). Po volbách vládla ve Stříbře koalice ČSSD a ANO, sociální demokraty, kteří teď odešli do opozice, nahradili v koalici právě Nezávislí za Stříbro.

Pro nového starostu Martina Záhoře hlasovalo všech 13 přítomných zastupitelů. Neuvolněným místostarostou zůstává Karel Ticháček (ANO). Nezávislí na program jednání zastupitelstva doplnili bod o odvolání starosty. Votava ale sám rezignoval dřív, než tento bod přišel na řadu. Delší dobu jsme kriticky vnímali to, že pan Votava byl současně starosta a poslanec,“ informoval Lukeš. Nejsilnější opoziční strana měla podle něj pocit, že se Votava nevěnuje práci po město dostatečně. Také ANO mělo ke starostově práci výhrady. Nově jmenovaný starosta Záhoř ale jednoznačně odmítl, že by za změnou ve vedení města byl jakýkoliv tlak z ANO na odstavení Votavy.

Václava Votavu (vlevo) vystřídal na postu starosty Stříbra Martin Záhoř. Foto: Richard Beneš

Poslanec Votava je hlasitým kritikem koalice ANO a ČSSD ve vládě, nebyl pro vstup ČSSD do vlády a hlasoval pro odchod z vlády. Naznačil, že na zastupitele ANO ve Stříbře byl tlak z vedení hnutí ANO na jeho odvolání z postu starosty Stříbra. „Kriticky vystupuji k opatřením ministryně financí ve věci rušení finančních úřadů, jsem proti některým daňovým opatřením v nyní projednávaném daňovým balíčku,“ uvedl poslanec, který z jednání zastupitelstva odešel poté, co oznámil svoji rezignaci.

Aktuální dění na radnici ve Stříbře komentoval pro web Plzeň.cz také krajský předseda ANO Roman Zarzycký. „Rozhodně odmítám nepravdy, jsem si zcela jist, že vedení hnutí ANO nebyl vytvářen tlak na naše zastupitele ve Stříbře. Pravděpodobně se všichni zastupitelé rozhodli svobodně. Můj osobní názor na celou věc je takový, že nelze vykonávat práci poslance na plný úvazek a být zároveň starostou středně velkého města. Zastupitelé si vyhodnotili, že je dobré dát do vedení města člověka, který se tomu aktivně věnuje na plný výkon,“ uvedl Roman Zarzycký.

Podle Zarzyckého, Záhoře i Lukeše nové uspořádání vedení města odráží výsledky posledních komunálních voleb a přiznání pozice jejich vítězi. Volby ve Stříbře vyhrála ANO, která za 31,97 procenta hlasů získala pět mandátů, stejně jako Nezávislí po Stříbro, kteří skončili za ANO s odstupem 62 hlasů. Třetí ČSSD měla za 21,6 procenta hlasů tři mandáty, po jednom křesle v zastupitelstvu mají ještě komunisté a Piráti.

ČTK + ben