Aš navštívil starosta Selbu, hovořilo se i o transformaci tamější nemocnice

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - úterý, 27. únor 2024 09:53
Aš navštívil starosta Selbu, hovořilo se i o transformaci tamější nemocnice Photo: Iassko.cz
Budoucnost nemocnice v Selbu, autobusový spoj z Aše do Selbu a partnerství měst Aš a Selb. To byla tři témata, o kterých se hovořilo na pondělním setkání vedení města Aše se starostou německého Selbu Ulrichem Pötzschem. 
 
 
 
 
Starosta a místostarosta Aše, Vítězslav Kokoř a Pavel Matala, byli informováni o tom, že nemocnice v Selbu, která kvůli tomu, že spolu s klinikou v Marktredwitzu, s níž tvoří jeden organizační celek, ročně prodělává 15 miliónů EUR, uzavírá svou lůžkovou část a transformuje se na polikliniku. Podle názoru starosty Selbu je to dobrá zpráva pro prosazení modelu Gmünd – České Velenice, o který obě radnice už druhým rokem usilují. Tento model umožňuje pacientům z jižních Čech využívat zdravotnických služeb v sousedním rakouském městě Gmünd. Přebudování selbské nemocnice na polikliniku potrvá zhruba jeden rok. 

Druhým tématem bylo znovuobnovení autobusové linky z Aše do Selbu a zpět. Aš chce linku zprovoznit už v příštím měsíci s tím, že do Selbu bude denně (mimo víkendů) jezdit pět spojů. Na provoz linky město požádá o evropskou dotaci, kterou lze hradit polovinu nákladů, zbytek zafinancuje město Aš. Starosta Aše selbského partnera požádal, zda by se na provozu linky nemohla podílet také německá strana. Bylo přislíbeno projednání s kompetentními úřady.

A konečně třetím námětem byla možnost uzavřít mezi oběma městy partnerství. Jak známo, Aš má  partnerství s pěti městy, z toho čtyřmi německými, ale Selb, náš nejbližší soused, mezi nimi není. Partnerem Selbu je město Pardubice. K tomuto bodu proběhnou na obou stranách další jednání. Starostou Selbu, p. Pötzsche, by navázání oficiálního partnerství velmi potěšilo.