V porodnici Sokolov vedou přirozené porody - dokazují to loňské statistiky. Podle primáře se personál snaží o individuální přístup, i to porodní oddělení staví do pozice jednoho z nejlépe hodnocených v republice!

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - úterý, 27. únor 2024 09:19
V porodnici Sokolov vedou přirozené porody - dokazují to loňské statistiky. Podle primáře se personál snaží o individuální přístup, i to porodní oddělení staví do pozice jednoho z nejlépe hodnocených v republice! Photo: Nemocnice Sokolov

Důraz na individuální přístup a porody bez zbytečných zásahů, pokud je to možné - to jsou mota porodního oddělení Nemocnice Sokolov. Zdravotníků v tom pomáhá mnoho inovací, které v porodnici zavedli, ať už se jedná o aromaterapii, bylinnou napářku nebo třeba techniku s šátkem rebozo. Čísla dokazují, že pohoda pro maminky má na průběh porodu obrovský vliv. 

Porody vedené přirozenou cestou jednoznačně vedly v Sokolově i v roce 2023. Potvrzují to souhrnné statistiky porodnice za uplynulých dvanáct měsíců. Z celkového objemu porodů tvořily císařské řezy jen 18 procent, což je pořád pod celorepublikovým průměrem. Polovina z nich byla akutní, druhá pak byla prováděná plánovaně, nejčastěji z důvodů zdravotních, kdy žena nemůže bezpečně rodit přirozenou cestou. Při plánovaném porodu císařským řezem je u nás standardem přítomnost doprovodu přímo na operačním sále a laskavý císařský řez s bondingem miminka. 

 Porodnice pokračuje v trendu, kdy porodní tým podporuje ženu v přirozeném tempu porodu bez zbytečných zásahů do porodního procesu. Svědčí o tom i skutečnost, že se za rok 2023 podařilo snížit už tak nízký počet nástřihů. Ten klesnul z velmi nízkých 10 procent dokonce na neskutečných 4,8 procenta.

 „Potvrzuje to dlouhodobý přístup naší porodnice, kde v posledních letech stabilně dosahujeme u porodů vedených přirozenou cestou vysokých hodnot nad osmdesáti procenty. Pokud je to jen trochu možné, snažíme se rodičky podpořit ve spontánním porodu například po předcházejícím císařském řezu, nebo při poloze koncem pánevním, tzn. zadečkem. Všeobecně je rozšířený názor, že v případě konce pánevního je bezpečnější císařský řez. Za splnění jasných kritérií je to však stejně bezpečný porod jako hlavičkou. A císařský řez se dá v případě komplikace udělat téměř vždy, ale dáváme přednost přirozenému porodu, pokud to podmínky umožňují. A jsem rád, že se nám takové výsledky daří dosahovat i přesto, že průměrný věk rodiček dlouhodobě roste. Pozitivní vliv na to má zcela určitě předporodní péče, kdy dnes ženy stále častěji využívají možnosti konzultací s našimi lékaři a porodními asistentkami, například v rámci oblíbených setkání Na kafíčko s čápem. To je důležité hlavně u prvorodiček, které potřebují dostatek času i klidu na předporodní přípravu,“ vysvětluje primář Velický.

 Tomu, že je pro ženy hodně důležitá právě psychická pohoda, svědčí i skutečnost, že řada z nich v Sokolově využívá předporodní kurzy i cvičení pro těhotné. Doprovod u porodu z řad svých blízkých využívají tři čtvrtiny rodiček, mnohé využívají služeb dul, které na porodnici vítáme. Často pak využívají i možností zpříjemnění si porodu například za pomoci aromaterapie, nebo bylinných napářek, které kromě relaxačního vlivu a snižování napětí v těle rodičky také pomáhají uvolnit porodní cesty. Ženy u porodu velmi oceňují i masáže, možnost volného pohybu a výběru polohy ke tlačení, kdy mají k dispozici nejen polohovací porodní lůžko, ale i žíněnku, vak, či porodní stoličku. Lepší pohodě v průběhu porodu pak v Sokolově napomáhají i bezdrátové CTG pásy na měření ozev plodu, které umožňují budoucí mamince plný pohyb a nemusí ležet kvůli měření na lůžku. Velká část žen, pak v sokolovské porodnici upřednostňuje možnost vedení porodu porodní asistentkou. Ne vždy to je ale ze zdravotních důvodů možné. I tak je celkový počet porodů vedených porodní asistentkou až 72 procent. 

 „Ty umí ženám, společně s dětskými sestřičkami na šestinedělí, pomoci i s kojením, péčí o miminko nebo rekonvalescencí. Zkrátka velkou roli zde hraje individuální přístup. Samozřejmě i u porodů vedených porodní asistentkou je nablízku lékař, který je schopen v případě nutnosti kdykoliv pomoci. Pokud je průběh porodu bez komplikací, není důvod do něho jakkoliv zasahovat,“ uzavírá Vladimír Velický s tím, že pro lepší bezpečí pak porodnice nabízí ženám i kurzy první pomoci u novorozenců, nebo zapůjčení monitoru dechu. 

Celkově se v roce 2023 v Sokolově narodilo 559 dětí, z toho 289 chlapců a 270 dívek. Nejmladší mamince bylo 16, nejstarší pak 42 let. Vůbec nejvíce porodů se v Sokolově loni odehrálo v červenci, kdy ve zdejší porodnici přišlo na svět plných 74 dětí. Celkem u 112 porodů byli rodiče přímo ze Sokolova, u zbylé části pak v zásadě z celého Karlovarského kraje.

I přes rostoucí oblibu sokolovské porodnice se ani jí nevyhýbají celorepublikové trendy v poklesu porodnosti. V současné době totiž v Česku rodí populačně nejslabší ročníky z konce 90. let a podobná čísla jako v loňském roce lze očekávat i v letech následujících. Vůbec nejnižší počet narozených dětí demografové předpovídají pro roky 2030 až 2032, kdy by jejich počet v celé zemi mohl klesnout až na úroveň 80 tisíc. Pro srovnání, v době populačně nejsilnějších takzvaných Husákových dětí se rodilo více než 180 tisíc dětí ročně.