Asistenti hlídají Dobřany

Zveřejněno v Zpravodajství
Od - pátek, 19. duben 2024 12:33

Média

V Dobřanech začali působit takzvaní asistenti prevence kriminality. Jedná se o zaměstnance bezpečnostní agentury, která si pronajímá město pro své potřeby. Preventisté hlídají například ráno prostor u prvního stupně základní školy, kde je před vyučováním velký provoz a pohyb lidí. Postupně ale dostávají i další úkoly.

Dobřany, první stupeň základní školy před osmou hodinou ráno. Pohybují se tam děti a hlavně auta rodičů, kteří je tady vysazují. Nově tento prostor hlídá bezpečnostní agentura. „S narůstající dopravou a zjištěním tady u prvního stupně se to vlastně jevilo, jako potřebné tady nějakým způsobem trošku řídit a koordinovat to dění v ranních hodinách a také po obědě, kdy si rodiče vyzvedávají své děti,“ vysvětlila místostarostka Dobřan Jaroslava Umnerová. Gabriela Klinkovská ze Základní školy v Dobřanech k tomu dodala: „Když tady pánové stojí, tak je situace lepší, rodiče si dávají větší pozor. Když tu nejsou, je to horší. Stojí na špatných místech, na chodníku stojí, stoupají si do protisměru, zabraňují průjezd dalších vozidlům. A potom brání i průchodu dětem do školy.“

Povolali jsme si bezpečnostní agenturu, se kterou jsme uzavřeli smlouvu. Nejsme jediná obec tady na jižním Plzeňsku, která toto má. Právě jsme se inspirovali například v Nýřanech, které je využívají už několik let a strážníci, když je takto nazvu, tak nám právě pomáhají tady s tou dopravou řízením toho provozu a napomínají ty řidiče, kteří nevhodně zastaví a vysazují děti,“ pokračovala místostarostka. „Dneska tady ráno jsou, je to lepší, je to poznat, protože jakmile vidí řidiči nějakou uniformovanou osobu, tak vlastně se víc hlídají,“ pochvalovala si Gabriela Klinkovská.

Škola ale není jediný úkol, který bude mít podle Milana Dvořáka, předsedy bezpečnostní komise města, hlídka preventistů. „Kromě školy samozřejmě je ve městě mnoho problémů, tak mají za úkol a do budoucna budou mít ještě za úkol spoustu dalších věcí, jako je například problematika pejskařů, problematika odstavování vozidel na nástupních plochách pro požární techniku a obecně veřejný pořádek,“ řekl a dodal, že takovým místem, na který se hlídka má do budoucna zaměřit, je prostor u školní jídelny na sídlišti.

Školní jídelna samozřejmě představuje kumulovaný problém, protože za prvé se tam v časech oběda přesouvají děti, chodí tam samozřejmě i obyvatelé města si odebírat stravu a samozřejmě z druhé strany té budovy tak je lékárna a zároveň je tam i nástupní plocha pro požární techniku a bohužel se někteří lidé naučili odstavovat vozidla při chůzi do lékárny odstavovat vozidla na nástupní ploše požární techniky,“ upřesnil Milan Dvořák.