×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Čtyři města včetně Plzně usilují o sídlo nejvyššího stavebního úřadu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 23. leden 2020 15:59
Sindelar + Dostalova Technický náměstek primátora Pavel Šindelář nabídl ministryni Kláře Dostálové Plzeň jako sídlo nejvyššího stavebního úřadu. Foto: FB

O sídlo nejvyššího stavebního úřadu, s nímž počítá návrh nového stavebního zákona od roku 2022, se zatím ucházejí Brno, Ostrava a Liberec a od čtvrtka také město Plzeň. Zájem vyslovil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Informovala o tom ve čtvrtek v Plzni ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Rozhodnuto bude do konce roku. Sídlo musí být co nejlépe dopravně dostupné.

Nový stavební zákon má podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) urychlit a zjednodušit povolování staveb, jeho platnost by podle Dostálové měla začít příští rok. Zákon ale čelí kritice samospráv, vládních úřadů, hasičů, památkářů i nejvyšších soudů.

„Všechna města, která požádala, jsou pro nás akceptovatelná z důvodu dopravní obslužnosti a návaznosti. Do Plzně je výborné vlakové spojení, dálnice. Pokud bychom uvažovali, že by úřad nebyl v Praze, tak to budou jednoznačná kritéria,“ uvedla ministryně. Ministerstvo se nebrání tomu, že by úřad sídlil mimo Prahu, která je ale stále ve hře, protože je tam možné vyřídit více agend najednou. Klady a zápory všech uchazečských měst MMR vyhodnotí.

„Plzeň má dostatek svých nemovitostí, které by se daly využít, a to jak v centru města, tak na jeho okraji. Třeba lokalita Světovaru, která je dobře napojitelná z dálnice. Tento brownfield si postupně opravujeme,“ zmínil Šindelář pozemky s bývalými kasárnami a pivovarem. Podle náměstka by tak nebylo v Plzni nutné stavět novou budovu úřadu na zelené louce.

Pokud platnost nového stavebního zákona nezačne příští rok, jak se plánuje, spadne zákon podle Dostálové pod stůl. „Musel by znovu projít legislativní radou a všemi procesy. Musíme být schopni dokázat občanům, že jsme schopni za jedno volební období schválit reformní zákony,“ uvedla. Účinnost zákona bude nabíhat postupně podle jednotlivých paragrafů. Určité prvky digitalizace už budou fungovat od roku 2021, nejvyšší stavební úřad od roku 2022. „Plná digitalizace včetně nahrání dat, tak jak je to vázáno evropským projektem, je až červenec 2023,“ řekla ministryně.

Do nového ústředního orgánu státní správy přejde sekce výstavby MMR a speciální úřady ministerstev průmyslu a dopravy. „V začátku tam bude 30 lidí. Včera (ve středu) padla z resortu zajímavá připomínka, že by místopředsedové měli být věcně příslušní - pro energetiku, pro životní prostředí a další, aby tito odborníci dokázali zajistit dohled nad dotčenými orgány,“ dodala. Předsedu úřadu jmenuje vláda.

Vznikne také 14 krajských stavebních správ, ministryně bude dnes jednat s kraji, jestli nechají státní pobočku na svém úřadě, jak jsou lidé zvyklí. Stejně bude jednat s obcemi s rozšířenou působností. „Není naším cílem se úplně vymanit, chceme spolupracovat. Jen hlídáme to, že se stavební řízení zrychlí a že bude existovat zastupitelnost, protože bez ní by investor pořád na něco čekal,“ dodala ministryně.

čtk