Dobrá zpráva pro Plzeňany. Teplo, vodu, MHD ani nájmy město nezdraží!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 30. srpen 2022 11:58
Dobrá zpráva pro Plzeňany. Teplo, vodu, MHD ani nájmy město nezdraží! Foto: M. Osvaldová

Současné ceny tepla, vody, nájmů ani městské hromadné dopravy se pro příští rok v Plzni nezvýší. Město tak chce ulevit občanům, aby se mohli připravit na výrazné zdražení elektřiny a plynu, což jsou komodity, které nemůže ovlivnit. Například cena tepla tak zůstane pod hranicí 600 korun za 1GJ a bude tak stále nejlevnější v České republice.

Plzeňská teplárenská (PT), kterou vlastní město ze 65 procent a zbytek skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského, o zachování současných cen rozhodla dnes. V roce 2023 se tak podle generálního ředitele Plzeňské teplárenské Václava Paška nezvýší ceny pro obyvatele, ani institucím typu škol, ani firmám, které jsou napojené na centrální zdroj vytápění.

„Jsem rád, že se nám podařilo najít shodu s naším partnerem v Plzeňské teplárenské skupinou EPH na nulovém nárůstu ceny tepla pro rok 2023. Již před prázdninami jsme Plzeňanům slíbili, že udržíme v Plzni nízkou cenu tepla a teď tento slib plníme. V této složité době je nutné, aby město drželo spolu se svými občany a nevydělávalo na nich,“ uvedl primátor Plzně Pavel Šindelář.

Tento krok si Plzeňská teplárenská může dovolit nejen díky dobrému dlouholetému hospodaření, ale zejména díky tomu, že Plzeňská teplárenská není jakkoliv závislá na dodávkách plynu z Ruska. Jejím zdrojem vytápění je komunální odpad, který se zpracovává ve spalovně v Chotíkově, biomasa v podobě štěpky a zbytek spotřeby doplňuje hnědé uhlí. Plzeňská teplárenská dodává teplo do více jak 54 tisíc plzeňských domácností, což představuje přibližně 163 tisíc obyvatel města z celkového počtu 180 tisíc obyvatel Plzně. Současně dodává teplo i do škol, školek, zařízení sociální péče, zdravotnických zařízení a plzeňských firem. Ani pro ně se cena odebíraného tepla v roce 2023 nezmění.

Nezdraží ani vodné a stočné, nájmy a MHD

Podle primátora Pavla Šindeláře, který je mimo jiné i předsedou představenstva společnosti Vodárna Plzeň stejně jako teplo nezdraží v Plzni pro rok 2023 ani cena vodného a stočného. Návrh rozpočtu města, který pro rok 2023 připravuje ekonomický náměstek primátora David Šlouf, již s nulovými nárůsty ceny tepla a vodného a stočného počítá. „Plzeň je silné a ekonomicky zdravé město ve výborné finanční kondici, a proto musí svým občanům v této těžké době pomoci překonat krizový rok 2023. Známe recept, jak občanům města co nejvíce pomoci při růstu cen elektřiny a plynu, které město nemůže ovlivnit. Proto jsme již pro letošní rok rozhodli, že nedojde ke zdražení nájmů městských bytů, nebytových prostor ani předplatného pro městskou hromadnou dopravu. Stejně tak s nulovým růstem těchto nákladů bude počítat i rozpočet na rok 2023. Rozpočet města na rozdíl od rozpočtu domácností toto zatížení zvládne, a to bez omezení investic nebo prodeje městského majetku,“ doplnil ekonomický náměstek primátora David Šlouf.