Jaké recepty se vaří ve školkách? Centrální obvod vydal speciální kuchařku

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 31. srpen 2022 13:06
Jaké recepty se vaří ve školkách? Centrální obvod vydal speciální kuchařku Místostarosta Petr Baloun a ředitelka 70. MŠ v Plzni Eva Zennerová

Speciální kuchařku vydal v těchto dnech centrální plzeňský obvod. Ve spolupráci s vedoucími jídelen vyšla kniha Mňamky z naší školky, která představuje zajímavé recepty, na nichž si mohou pochutnávat děti v mateřských školách na území Městského obvodu Plzeň 3.

Netradiční kuchařka má podle místostarosty centrálního obvodu Petra Balouna motto "Vaříme hravě a zdravě". "Apelujeme na to, aby i v rodinách používali zdravé suroviny a jedli zdravá jídla. Shromáždili jsme tedy recepty ze všech našich školek," potvrdil Baloun.

Například 70. mateřská škola ve Waltrově ulici v Plzni na Skvrňanech, která letos na podzim obdrží stříbrnou certifikát v projektu Skutečně zdravá škola, do knihy přispěla dvěmi jídly, sumečkem africkým s bramborovo-batátovým pyré a lososovou pomazánkou. "Nepoužíváme žádná dochucovadla, solíme a sladíme s mírou. Vždy ale klademe důraz na kvalitní suroviny, využíváme masa a vejce od místních zemědělců a podnikatelů. Snažíme se používat biopotraviny," popsala ředitelka školky Eva Zennerová. Podle ní je také velmi důležité, jak jídla vizuálně na talíři vypadají. "Dbáme na hezkou úpravu, aby to děti zkrátka lákalo," dodala. Ačkoli by se mohlo zdát, že využívání kvalitních potravin může vést nevyhnutelně k vyššímu rozpočtu, podle ředitelky to není pravda. "Mezi školkami v Plzni jsme někde uprostřed, daří se nám spoustu věcí nakupovat za levnější ceny," dodala s tím, že pomáhají i nejrůznější sponzoři.

Kuchařka přitom není jedinou novinkou, kterou centrální obvod v těchto dnech vydal. Aktualizace se dočkala i brožura dětských hřišť. "V roce 2017 jsme vydali publikaci dětských hřišť, bohužel ale velice rychle zastarala, hřiště prochází revizí. V průběhu chvíle tedy byla neaktuální. Nová brožura je interaktivní, ke stažení je pomocí QR kódu, případně na našich stránkách. Je propojená s mapou, takže uživatelé najdou konkrétní hřiště, které se jim líbí," popsal starosta Městského obvodu Plzeň 3 David Procházka. Podle něj v brožuře každý uvidí, kde se hřiště přesně nachází a jaké prvky jsou na něm umístěné.

Městský obvod má ve své správě přes 90 dětských hřišť. "Všechna prochází povinnou revizí. Nad rámec je každý týden vizuálně kontrolujeme a procházíme dopadové plochy detektorem kovů tak, aby rodiče i děti měly pocit maximálního bezpečí," dodal Procházka.