Dobrá zpráva pro Plzeňany. Vodné a stočné nezdraží

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 20. prosinec 2022 10:52
Dobrá zpráva pro Plzeňany. Vodné a stočné nezdraží ilustrační. Foto: pixabay

Cena vodného a stočného pro rok 2023 zůstane i nadále stejná. Za vodné tak odběratelé v Plzni zaplatí 57,52 Kč za mbez DPH, za stočné to bude 35,63 Kč/m3 bez DPH, respektive 63,27 Kč s DPH a 39,19 Kč s DPH. Celkem tedy vodné a stočné činí 102,46 Kč s DPH, přičemž DPH je ve výši deset procent. Na svém jednání o tom v úterý rozhodli plzeňští radní.

„Jsem rád, že můžeme vodné a stočné zařadit mezi služby, které Plzeňanům nezdražujeme. Cenu pro rok 2023 se v tomto případě podařilo zachovat díky snížení nájmu, které VODÁRNA Plzeň platí městu Plzeň za vodárenskou infrastrukturu,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.

Vzhledem k čerpání dotací v minulých letech ale bylo nutné získat kladné vyjádření od Státního fondu životního prostředí s navrženou výší nájmu pro rok 2023, aniž by byly porušeny dotační podmínky. A souhlas město získalo. Rada města tak snížila nájem vodárně za infrastrukturu o více než 50 milionů korun, čímž se podaří udržet cenu vodného a stočného na stejné výši, jako je v roce 2022.

Naopak o něco více zaplatí Plzeňané v příštím roce za teplo. Plzeňská teplárenská zdraží od 3. ledna teplo v Plzni o 4,8 procenta. I přes zdražení půjde ale o nejlevnější ceny v republice. Důvodem zdražení je podle firmy hlavně fakt, že Evropská komise neschválila dočasné zmírnění vlivu drahých emisních povolenek na teplárenství v ČR. Navíc významně rostou náklady na paliva, tedy uhlí i dřevní štěpku. Původně přitom Plzeňanům hrozilo zdražení tepla o desítky procent, to ale 24. listopadu na svém jednání zásadně odmítli radní i zastupitelé města.