Evropský den sousedů podpoří o víkendu v Plzni dobré sousedské vztahy, koná se už podesáté

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 21. květen 2023 07:24
Evropský den sousedů podpoří o víkendu v Plzni dobré sousedské vztahy, koná se už podesáté Zdroj: město Plzeň

Evropský den sousedů, který od roku 2014 pečuje v Plzni o dobré sousedské vztahy, nabídne poslední květnový víkend program pro veřejnost, sousedské večeře na 50 místech i nedělní komentované procházky. Tradiční komunitní akce se letos koná 26. až 28. května, řekla projektová manažerka Soňa Rychlíková z plzeňského kreativního a kulturního centra DEPO2015.

Pro širokou veřejnost je určeno 12 programových ohnisek, o dvě víc než loni. "Program je díky odlišnosti pořadatelů nesmírně pestrý, pokud jde o místa, termíny i zaměření od folkloru přes rock, dětská divadla, jazykové animace, sdílení vzpomínek až po pohodové odpoledne s koktejly," řekla Rychlíková. Podle mluvčí DEPO2015 Lucie Lobotkové tam může přijít kdokoliv, je to zadarmo a lidé se nemusí hlásit.

"Každý rok přibývají nová místa, kde chtějí udělat něco otevřeného, aby tam přišli lidé z okolí. Letos třeba poprvé na náměstí Českých bratří, kde chtějí sbírat vzpomínky, dělat akce pro děti, chtějí to tam oživit, protože v okolí bydlí a nic se tam neděje," uvedla.

Už dnes od 16:00 byl prolog s bulharskou kapelou Shopluk a kruhovými tanci před Západočeským muzeem. Hlavní program začne v pátek 26. května, kdy se lidé mohou vypravit na tři místa - do Luftovy zahrady na odpoledne s koktejly, pod Vokounovu lávku v lukách v Doudlevcích, kde chystá program místní Lesní školka, nebo do Borského parku za organizací Because. Podle Lobotkové akci pořádá už druhým rokem organizace, která se stará o ukrajinské uprchlíky. "Letos je jejich velkolepý specifický program zaměřený nejen na ně, ale je hodně určený i pro českou veřejnost. Mají tam atrakce pro děti, vystoupení ukrajinských zpěvaček a další. Loni to bylo skvělé," řekla.

V sobotu 27. května odpoledne ožije dalších šest míst - Dvůr Markovna v Chotíkově, park v Červeném Hrádku, Riegrova ulice v centru, zahrada v Malesické 10, náměstí Českých bratří a Bolevecká náves s "grilovačkou". Neděle bude patřit Sousedskému jarmarku mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM na Lochotíně a o týden později 4. června zabydlí Husovo náměstí u centra spolek Blízký soused.

"Sousedské večeře letos přihlásilo 50 adres, na nichž se poslední květnovou sobotu setkají party od deseti do 150 lidí, celkem asi 2000 Plzeňanů, kteří se potkají. Zájem je setrvalý," řekla Rychlíková. Registrovaní sousedé se stali součástí webové mapy večeří a mohli si vybrat z nabídky vystoupení, která přijedou až před jejich dům. I letos vystoupí lokální kapely a dětská divadla, která odehrají 34 vystoupení, dodala.

Evropský den sousedů, jehož idea vznikla v 80. letech ve Francii, je ryze plzeňský projekt a nikde jinde v Česku takhle dlouho neběží. "Z různých koutů republiky se ale ptají lidé, jestli si tuto akci nemohou pod naší hlavičkou udělat. Ale to by nemělo logiku, protože ten bonus, ty místní kapely a divadla, někam do Litoměřic nepošleme," dodala Rychlíková.

čtk