Náměstí Republiky ožilo zpěvem a tancem na hlavní scéně, nechybí zde ale ani dobové tržiště. Ukázky středověkého plno - kontaktního boje se skupinou Pikarti u Morového sloupu jsou novinkou letošního Historického víkendu. U kašny Anděl probíhá výslech právem útrpným a tak návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku katovského řemesla. V „plzeňských Benátkách“ je k vidění husitský vojenský tábor, na děti zde čeká také kolotoč a Unavovadlo. Pod městskými hradbami se připravují vojenské jezdecké oddíly. Schyluje se k bitvě? Do frkání koní a povelů velitelů náhle zacinká historická tramvaj Křižík. Taková je atmosféra letošního Historického víkendu.
„Komplet výstroj váží asi pětadvacet kilo,“ prozradil do brnění oděný Milan Sýkora, člen plzeňské skupiny Rytíři Koruny české, která patří mezi hlavní organizátory Historických víkendů. V historickém oděvu je mu sice teplo, ale už je zvyklý. A na kolik přijde oděv středověkého rytíře? „Postupně asi čtyři a půl tisíce za boty, oblečení kolem tří a půl až pěti tisíc, zbroj asi dvacet tisíc.“ Další položkou jsou zbraně. Jeden z nejlepších Milanových mečů, který má zrovna u sebe, vyšel na 7.500 korun.
„Koně pro historické rekonstrukce určitě mají speciální výcvik,“ potvrdila Andrea Konečná, majitelka přátelského hnědáka. „V každém případě musí být nejdřív kůň dobře přiježděnej a měl by se hlavně vybrat dobrý kůň – měl by bejt klidnej, vyrovnanej, nevznětlivej, prostě aby byl svým charakterem vhodnej k takovýhle práci. Pak se učí na hluk, na střelbu, musí se naučit, že se mu překrývají oči, že kolem něj něco vlaje, že musí překračovat různý překážky – to všechno by se měl naučit.“ Když už je kůň jezdecky připravený, výcvik je otázkou zhruba jednoho roku, je však zapotřebí stále s koněm opakovat, aby měl vše dobře zažité.
Nedílnou součástí Historického víkendu jsou i jízdy historickými vozy. „Křižík má zdánlivě jednoduché ovládání, které však vyžaduje od řidiče cit pro potřeby vozu,“ vysvětlil řidič stařičké tramvaje Jiří Trnka. „Stačí málo a může dojít ke zkratu.“
„Já řídím raději starší trolejbusy,“ svěřil se řidič trolejbusu Tr9. „Ty moderní mi nějak nesedí. Je to pohodlnější, ale líp se řidičské umění prokáže na starších trojebusech.“ Na otázku, který typ má nejraději, odpověděl bez zaváhání: „Devět té er. To byly nejlepší trolejbusy.“ Nejlepší je prý na „devítce“ zvuk tyristorů (při rozjezdu vydávají tyristory zvuk připomínající skotské dudy – pozn. aut.), jeho vzhled a to, že něco člověk musí umět, když ho řídí.
Ani v letošním roce nechyběl Velký historický a folklórní průvod městem, navečer pak noční rej strašidel za doprovodu kapely Strašlivá podívaná. Po ocenění nejlepších masek městem prošel oblíbený Vejšlap strašidel.
Pokud jste nestihli navštívit Historický víkend v sobotu, máte šanci na atraktivní podívanou i v neděli. Čeká vás dobová hudba, šerm i tanec, ale také výstřel z děla či ukázka praku a palných zbraní.