Hotelový pokoj v centru Plzně obsadili netopýři. Zvířecí záchranáři jich odchytili více než 200!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 12. září 2023 13:05
Hotelový pokoj v centru Plzně obsadili netopýři. Zvířecí záchranáři jich odchytili více než 200! Foto: DESOP

Velkou netopýří invazi řešil v posledních dnech tým ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. Například v hotelu Slovan ve Smetanových sadech odchytili zvířecí záchranáři 256 živých a 11 mrtvých netopýrů.

„Jako každý rok, tak i letos vyhrává v počtu odchycených netopýrů HOTEL Slovan v Plzni ve Smetanových sadech. Rekordních 256 živých netopýrů hvízdavých a 11 uhynulých bylo tentokrát na pokoji č. 212, kde nezodpovědní hosté a následně i pokojská nechali otevřené okno,“ uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. Podle něj byl odchyt netopýrů v hotelovém pokoji komplikovaný. "Zůstaly otevřené i dveře do předsíně, a tak asi padesát netopýrů se ukrývalo v prostoru mezi stěnou a stropem u nábytku,“ popsal Makoň.

V Plzni v těchto dnech platí výstraha právě před netopýry. „Problematika netopýrů v budovách podle našich zkušeností bude ještě trvat podle toho, jak dlouho vydrží teplé počasí hlavně v noci. V momentě, kdy se citelně ochladí a klesnou noční teploty, netopýři se přesunou do jiných míst a na jiné lokality,“ podotkl Makoň.

Základní prevencí pro to, jak nemít stovky netopýrů v bytě, je zavírat okna. „Doporučení jsou nenáročná a nenákladná. Jelikož jsou netopýři schopni do vašeho bytu proniknout i přes okno otevřené na ventilačku, nejsnadnějším řešením je okna na noc úplně zavírat. Druhá možnost je nainstalovat do oken obyčejné sítě proti hmyzu. Jakkoli to může znít banálně, pro ochránce je to významná pomoc,“ vysvětlil Český svaz ochránců přírody.