×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Hvězda šla k zemi! Plzeň se definitivně zbavila pozůstatku komunismu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - neděle, 17. listopad 2019 20:59
Hvezda Pěticípá rudá hvězda se začíná snášet k zemi ze střechy bývalého KV KSČ v Plzni na Americké třídě. Foto: Richard Beneš

Přesně o 445 dnů přežila hvězda na budově bývalého sídla KV KSČ na Americké třídě architekta, podle jehož návrhu byla vytvořena. Břetislav Holakovský zemřel 29. července 2018 ve věku 92 let, v neděli 17. listopadu 2019 pak definitivně zmizela i hvězda. Stalo se tak v rámci třicátého výročí od Sametové revoluce.

Foto: Richard Beneš

Jedinečnou a neopakovatelnou performanci v režii Michala Cabana vidělo asi 2 000 lidí. Přesně v 17.30 hodin začal hořící pěticípou rudou hvězdu ze střechy snášet jeřáb. Za zvuků písně Modlitba pro Martu a velkého potlesku všech naložili lidé v bílých kombinézách symbol komunistické éry na nákladní automobil. Hvězda následně putovala do areálu DEPO2015, kde bude dočasně uložena.

Snesení hvězdy ze střechy budovy v neděli znamenalo pro Plzeň velkou symboliku. „Podle našich informací ji položili na střechu studenti v závěru roku 1989, tedy v době, kdy se v Plzni konaly demonstrace, a to proto, aby nebyla vidět,“ přiblížila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.

Foto: Richard Beneš

Původně ji chtěli studenti shodit na ulici, ale z bezpečnostních důvodů tak nakonec neučinili a spokojili se s tím, že obří hvězdu, která rudě zářila nad městem uklidili na střechu. Bezprostředně poté ji jeden elektrikář odpojil od elektřiny a přestala svítit. Na hvězdu na střeše se pak na dlouhá léta zapomnělo. Že tam stále leží, se zjistilo vlastně až poté, co si toho všimli lidé sledující satelitní snímky města.

„Chtěl bych vám všem, kteří jste přišli, poděkovat. Poděkovat za to, že jste svou dnešní účastí ukázali, že Plzeňané stojí za hodnotami svobody a demokracie. Tak, jako jsme v roce 1945 vítali Američany, avšak 40 let jsme o tom nemohli mluvit, tak vítáme svobodu, možnost svobody slova, shromažďování, demokracii samotnou, a to jako jednu z klíčových hodnot, ve kterou věříme. I do budoucna chceme, aby naše země byla svobodná a demokratická, a aby se takto rozvíjela i naše Plzeň,“ poděkoval primátor Martin Baxa (ODS) Plzeňanům, kteří přišli oslavit listopadové výročí.

Hvězda se vydává na svoji poslední cestu do DEPO2015. Foto: Richard Beneš

Podle primátora mají velké události na samém počátku vždy konkrétní lidi, kteří našli odvahu a v okamžicích, kdy ještě nebylo jasné, co se stane, neváhali a postavili se do čela protikomunistických postojů. Právě s nimi se potkávali Plzeňané během dne na různých místech a právě z jejich úst si mohli vyslechnout autentické vzpomínky.