×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Zastupitelstvo čeká bouřlivá diskuse o zdražení poplatků za svoz odpadu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 17. listopad 2019 16:51
Popelnice Svoz odpadu v Plzni podraží. Foto: Richard Beneš

Bouřlivou diskusi lze na pondělním jednání plzeňského městského zastupitelstva očekávat zejména u projednávání novely obecně závazné vyhlášky, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad vznikající na území města Plzně. Poplatky za svoz komunálního odpadu navrhuje vedení města zvýšit od ledna 2020 celkem o 2,2 násobek, oproti současnému stavu. Proti jsou například opoziční Piráti. Dále se budou zastupitelé zabývat novelou vyhlášky o nakládání s komunálním odpadem nebo záměrem vydat vyhlášku o místním poplatku z pobytu.

Pro občany města to znamená, že by měli platit až dvojnásobek dnešní ceny za svoz odpadu. Vedení města argumentuje tím, že se poplatky vrátí přibližně na stejnou cenovou úroveň, která byla v roce 2014. O rok později totiž radnice poplatky výrazně zlevnila poté, co začala sama prostřednictvím své firmy Čistá Plzeň svážet odpadky namísto soukromých svozových firem. Polovinu nákladů platilo město a polovinu občané.

Podle informací ekonomického náměstka primátora Davida Šloufa (ODS) ale v posledních letech stouply náklady na odvoz odpadků a současné propočty ukázaly, že lidé by příští rok místo původních 50 procent platili za stejnou službu čtvrtinu. V roce 2018 získalo město na poplatcích za svoz odpadů 46,7 milionu korun, po plánovaném zdražení by to mělo být 97,6 milionu korun.

„Hlavní argument pro zvýšení té ceny jsou rostoucí náklady městské společnosti Čistá Plzeň, která zajišťuje svoz a nakládání s odpady. Takovou vyhlášku nemůžeme podpořit,“ říká šéf zastupitelského klubu opozičních Pirátů Pavel Bosák.

A město připravuje v rámci vyhlášky i další změny, které postupně zlepší čistotu ulic. „Osvědčilo se nám nařízení, kdy ve středu města mohou být popelnice na ulici jen v den svozu. Podařilo se to vyřešit i v některých problémových ulicích, které jsou teď čisté. Toto nařízení se bude týkat i dalších ulic. Od ledna příštího roku se to bude týkat Denisova nábřeží, Americké třídy, okolí soudu, vlakového nádraží a také městské části Roudná. V roce 2021 to bude lokalita Petrohrad sever, kde máme teď problémy. O další rok později pak Petrohrad jih až po Částkovu ulici a také Jižní předměstí,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

S uklízením popelnic do domů opoziční Piráti souhlasí. Navrhují ale, aby město pomohlo majitelům domů vyřešit problém, jak a kam umístit do jejich domu popelnici s odpadem. „U starších domů se s něčím takovým nepočítalo. Není tam prostor, kam tu popelnici dovnitř umístit. Pro obyvatele je to nepříjemné mít popelnici na chodbách domů zejména v letních měsících, kdy je obtěžuje zápach,“ doplnil zastupitel Bosák.