Jak se s únorem loučí Karlovarský kraj?

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - pondělí, 26. únor 2024 06:48
Jak se s únorem loučí Karlovarský kraj? Ilustrační foto: Wikipedie

Obyvatelům i návštěvníkům Karlovarského kraje se nabízí řada koncertů, divadelní představení, besedy, cestovatelské přednášky, workshopy nebo hry.

Ikony Boží Matky v chrámu sv. Olgy
Odborný výklad v chrámu svaté Olgy ve Františkových Lázních si nenechte ujít v pondělí 26. 2. od 15:30.

Jak jsem vyhrál válku
Příběh vojáka Ernesta Goodbodyho, který se svérázně potýká s mašinérií armády. Svým naivním a důkladně poctivým přístupem ke všemu a všem uvádí v šílenství ty, kteří v rozkazech a drilu nalezli smysl svého života. Každý nadřízený se ho snaží co nejdříve zbavit! Goodbody „nevinně“ rozpoutává situace, které jsou přes krutou podstatu války nesmírně komické a směšné. Skrze humor, leckdy černý, tak opakuje známou pravdu, že se někdy smějeme, abychom zakryli slzy.
Představení Divadlo A. Dvořáka z Příbrami asi nenechte ujít v Městském divadle v Mariánských Lázních 26. 2. v 19:30.

QUASI TRIO vám bude hrát v Císařských lázních od 19:30 ve Františkových Lázních.

Babička drsňačka / Neal Foster, David Walliams
Akční komedie pro starší děti i duchem mladé seniory začne v úterý 27. 2. v 10:00 v Západočeském divadle v Chebu.
Dramatizace původního Walliamsova knižního bestselleru Babička drsňačka je ideální pro typicky rodinnou inscenaci, u níž se pobaví dospělí i děti.
Ben rád čte „Týdeník instalatéra“ a je přesvědčen o tom, že má naprosto nudnou babičku, která je navíc děsně cítit po kapustě… Jenže člověka může docela zaskočit, když v její dóze na sušenky objeví šperky nebo když zastihne svou babičku oblečenou jako Ninja, jak neohroženě brázdí ztemnělé ulice na svém vozítku. A tak se jednoho pátečního večera může klidně odehrát největší zločin všech dob, někdo může klidně ukrást královské korunovační klenoty. To protože staří lidé mívají docela často neuvěřitelná tajemství...

Ferda mravenec v cizích službách
Veselý výlet do hmyzí říše známé pohádkové postavičky podle stejnojmenné knížky Ondřeje Sekory. Divadelní pohádka začne v Městském divadle Sokolov v 17:00.

Přednáška Viva Cuba! - Saša Ryvolová se koná v Městské knihovně v Chebu, provizorně v oddělení pro děti, ul. Obrněné brigády 18, od 17:30.

Talkshow “Nemáš pravdu drahá/ý” Veronika Žilková a Bořek Slezáček začíná v kině Admira v Březové u Sokolova 27. 2. v 19:00.

Malý jazzový koncert - Jazzlady & Piano zazní 27. 2. v 19:00 ve Spa Resort Pawlik Aquaforum - Café Pawlik ve Františkových Lázních.

S tvojí dcerou ne
Jedna z úspěšných vztahových komedií Antonína Procházky o předcházení manželským krizím. Známý autor udivuje životní věrohodností, s níž předvádí, jak se i dospělí mohou chovat jako děti a naopak. Hraje divadelní soubor MKS Františkovy Lázně.
Představení začíná 27. 2. v 19:00 v Divadle Boženy Němcové ve Františkových Lázních. Původně plánované představení "Světáci" bylo přesunuto na 19. 3. 2024

Romantické piano bude znít 27. 2. od 19:30 v Lázeňském hotelu Belvedere ve Františkových Lázních. Malý odpolední koncert pro harfu a flétnu zahrají členky Karlovarského symfonického orchestru Zdislava Melicharová a Michaela Petrová.

Vycházka turistů - Kraslice
Sraz účastníků je ve středu 28. 2. v 8:30 na vlakovém nádraží v Chodově.

Galerie umění Karlovy Vary - INTERAKTIVNÍ GALERIE BECHEROVA VILA vás zve ve středu 28. 2. mezi 9:30 – 11:00 na Art Klub Senior / 2. cyklus – Barva, nekonečné možnosti
Volnočasová vzdělávací platforma pro dospělé a seniory, pod vedením odborných lektorů i zajímavých hostů vás sérií přednášek a tvůrčích workshopů provede tématem. K dispozici je knihovna zaměřená na české a zahraniční výtvarné umění (návaznost na spoj č. 4 od Tržnice).

Souzvuk flétny a harfy - Duo Arpeggio
Malý odpolední koncert pro harfu a flétnu zahrají členky Karlovarského symfonického orchestru Zdislava Melicharová a Michaela Petrová 28. 2. od 15:00 v Lázeňském hotelu Belvedere ve Františkových Lázních.

Únorový workshop
Další oblíbený workshop pro děti se Štěpánkou Kolesnyk Pitterovou se tentokrát zaměří na výrobu ptáčků z ovčí vlny. Přijďte si s námi vyrobit pěknou dekoraci k přivítání jara. Své místo si předem rezervujte na tel. 353 565 085 anebo přímo v knihovně.
Městská knihovna Karlovy Vary - pobočka Čankovská se na vás těší 28. 2. v 16:00.

Koncert v kostele sv. Petra a Pavla ve Františkových Lázních začne 28. 2. v 16:00.

Francouzskou komedii Nápis má na programu Západočeské divadlo v Chebu - Studio "d" ve středu 28. 2. v 19:00.
Gérald Sibleyras, napsal ostře sžíravou komedii, ve které hrozí, že se v postavách až příliš poznáte. Jak přemýšlíte o své rodině? Jak mluvíte o svých sousedech? Jaký názor na vás má vaše nejbližší okolí? Víte to? A chcete to opravdu vědět?

Bingo – přijďte si zahrát o ceny 28. 2. v 19:00 do Café Pawlik ve Františkových Lázních.
Úžasná hra, která se ve světě těší obrovské popularitě. Kdo ji jednou hrál, ví o čem je řeč! Zakřížkujte si své bingo a vyhrajte sladké odměny. Atraktivní hra pro všechny věkové skupiny, bude vás bavit a užijete si i kapku napětí.

Babička drsňačka / Neal Foster, David Walliams
Akční komedie pro starší děti i duchem mladé seniory začne ve čtvrtek 29. 2. v 10:00 v Západočeském divadle v Chebu.

Na Taneční odpoledne pro seniory jste zváni 29. 2. od 16:30 do Music Clubu Alfa v Sokolově.
K tanci a poslechu hraje Duo Adéla a Láďa - vstupné dobrovolné.

Deskové hry pro dospělé
Máte rádi deskové hry jako Osadníci z Katanu, Fantoma staré Prahy nebo Carcassone? Rádi byste si zahráli, ale nemáte dostatek lidí nebo s kým hrát? Komunitní akce začíná 29. 2. v 17:00 v Městské knihovně Ostrov.

Literární párty Českého rozhlasu s Antonínem Mazáčem
Autora knih jako Kapka jedu, Aristokrat nebo Letargie se bude ptát rozhlasový publicista Josef Šorfa, který doprovodí podvečer několika baladami 29. 2. od 17:00 v Městské knihovně Chodov.
Autor si své příznivce získal sérií napínavých detektivek. A zaujal, a některé až zaskočil i zatím svým posledním krimi thrillerem Konzultant. Ten je tentokrát tak drsný, že podrobnosti je možné jen opatrně naznačit, a to až v knihovně. Obzvlášť, když se děj odehrává na Karlovarsku. Přijďte si poslechnout vyprávění spisovatele z Chodova, jehož druhým domovem je svět fiktivního zločinu.   

Výstava - možnosti sjezdovky Jáchymov - Střed
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 29. 2. od 17:00 v prostorách jáchymovské radnice. V rámci zahájení výstavy proběhne představení prací a smysl projektu studenty a vedením ateliéru.
Práce studentů prvního a druhého ročníku architektury a stavitelství na fakultě stavební ČVUT v Praze zkoumají možnosti využití sjezdovky souběžně s jejím zachováním nebo narušením. Cílem prací je nastínit škálu možností a vyvolat diskuzi o významu a budoucnosti sjezdovky. Architektonické návrhy se svou náplní pohybují od památníků a míst k zastavení až po klubovny, občerstvení a drobné ubytovací objekty. Výstava je k vidění do 29. 3.

Džehutiemhat, syn Lišky: osud královského písaře
Přednáška Renaty Landgráfové z Českého egyptologického ústavu FF UK přiblíží další zajímavý objev českých egyptologů, který se udál v jarní sezoně 2023  n.a šachtovém pohřebišti Pozdní doby v Abúsíru. Je jím hrobka královského písaře jménem Džehutiemhat. Svou velikostí odpovídá spíše menším hrobkám na tomto pohřebišti, její překrásná reliéfní výzdoba si však nezadá s reliéfy sousední, velké, šachtové hrobky generála Menechibnekona.  S Džehutiemhatovou hrobkou se pojí celá řada otázek. Co dělá královský písař na pohřebišti, které je spojeno především s vojenskou elitou té doby? Proč je jeho matka v hrobce uváděna pod dvěma jmény? Je značné poškození jeho pohybového aparátu důsledkem sedavého povolání? Přednášející seznámí s objevováním hrobky a prací českých egyptologů v Abúsíru, a pokusí se také zrekonstruovat život jednoho královského písaře.
Začátek přednášky je v 17:00 v Muzeu Karlovy Vary 29. 2.

Topi Pigula: Jordánsko, země milých Arabů
Do přírody i památek nás zavede Topi Pigula, který zemi poznával se svou partnerkou Světlanou na vlastní pěst, 29. 2. od 17:30 v Muzeu Cheb ve Valdštejnske obrazárne.
Jordánsko je země s historií dlouhou tisíce let a nejstabilnější zemí v blízkovýchodním regionu. Ani sami Jordánci neví, jak je možné, že mají tak silnou měnu. Do přírody i památek nás zavede Topi Pigula, který zemi poznával se svou partnerkou Světlanou na vlastní pěst. Kam nejel autobus, dostali se stopem. Zmokli v poušti Wadi Rum, navštívili posvátná místa několika náboženství a všude potkávali nesmírně milé lidi. Jordánsko je sice zemí „nebezpečného“ blízkovýchodního regionu, ale s lidmi tak příjemnými, že to našince silně zaskočí.

Pořad JAK SE DĚLÁ ZOO bývalého dlouholetého ředitele Zoo Praha Petra Fejka začne v Muzeu Ašska v Hasičárně v 18:00.
Dvouhodinová talk show, plná výjimečných zkušeností a příběhů se zajímavými zvířaty a lidmi, doplněná o projekci unikátních fotografií a zakončená autogramiádou a prodejem knih s osobním věnováním. O těžkých začátcích, o povodni a o tom, jak se ze staré zoo stala jedna z 10 nejlepších na světě. Petr Fejk je bývalý ředitel pražské zoo (1997-2009) a jeden z nejznámějších manažerů v ČR. Dnes především přednáší a publikuje. V roce 2021 vydal knihu vzpomínek „Jak se dělá zoo“. Vedle toho se angažuje v divadle, v televizi a ve veřejném životě.
Těší se na vás Knihovna Aš.

Čaje a byliny prakticky + velmi živá a neživá příroda Ašska a okolí
Akce se koná v Městském muzeu - Zámeček od 18:00.

Cestovatelská beseda - Tanzánie
Cestovatelská beseda s Tomášem Kubešem se uskuteční 29. 2. v 18:00 v Městské knihovně ve Františkových Lázních.

LADISLAV ZIBURA - S MÁMOU A TÁTOU DO AFRIKY
Cestovatelská projekce začne v Kulturním centru Svoboda v Chebu 29. 2. od 19:00.
Když rodinná dovolená, tak jedině v Africe! Ladislav Zibura vám přijede vyprávět o tom, jak vzal své rodiče na safari. Usednete do terénního land cruiseru a společně se vydáte na 6 000 kilometrů dlouhou jízdu Namibií a Botswanou. Těšit se můžete na národní parky plné zvířat, plavbu po řece Okavango, nejstarší poušť světa plnou života a nádherné scenérie, které znáte z National Geographic. Během dobrodružné výpravy se seznámíte také s kulturou tradičních národů – křováků, hererů, himbů a tří Jihočechů v jednom autě. Zasmějete se a zjistíte, že sen o Africe si můžete splnit i vy. 

Piano bar
Klavírní evergreeny v hotelovém baru Café Pawlik ve Františkových Lázních budou znít od 19:00.

Randez vous s operetou začne 29. 2. v 19:30 v Divadle Boženy Němcové ve Františkových Lázních.
Účinkují: Eva Štruplová - soprán, Josef Moravec – tenor, Filip Himmer – housle, Martin Peschik – klavírní doprovod.
Program: J. Strauss – Netopýr, Cikánský baron, F. Lehár - Veselá vdova, Giudita, Pagannini, C. Zeller - Ptáčník, Con te partiro, Brindidi Traviata a další.

Marie Kieslowski
Sólový koncert zpěvačky, pianistky a písničkářky Marie Kieslowski (dříve Kieslowski, Zvíře jménem Podzim) přináší osobitou muziku na pomezí popu, folku a indie scény a křehké výpovědi o vztazích, láskách i hledání 29. 2. od 19:30 v Galerii umění Karlovy Vary (Goethova stezka 6).