Kdy je lepší na prořezávání stromů pozvat odborníky?

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - čtvrtek, 21. leden 2021 17:53
řez motorovou pilou plzen cz foto: freepik

Čas od času je pro narostlé stromy prospěšné jejich prořezání. Pokud je jejich stav špatný, je nutné přistoupit ke kácení. Jedná se o případy, kdy je strom ztrouchnivělý, suchý, prohnilý nebo napadený škůdci.

ilustrační, pixabay

Pokud jste dlouholetí zahrádkáři a máte s péčí o stromy zkušenosti, můžete se do jednodušších řezů pustit sami. Pokud váháte, jestli to zvládnete, přizvěte zkušenějšího souseda nebo se rovnou obraťte na profesionály. Při kácení stromů je často nutné použít speciální vybavení a techniku. Práce zahrnují i manipulaci s motorovou pilou ve výškách a zapojení vysokozdvižné plošiny.

Druhy řezů:

  • Tvarovací – seřezáváme větve do požadovaného tvaru
  • Sesazovací – jedná se o větší zásah do stromu, stromu zůstává jen kosterní větvení
  • Výchovné – používá se u mladých stromů, cílem je založit odolnou korunu a tvarovat strom tak, aby se např. pod ním dalo projít
  • Zdravotní -  odstraňují se suché větvě, zvýší vitalitu stromu
  • Bezpečnostní – odstraňují se větve, které jsou nebezpečné pro okolí, např. větve zasahují do vlakového kolejiště
  • Redukční – cílené zmenšení koruny, provádí se hlavně u starších stromů

Při kácení stromů máme dvě možnosti, jak postupovat. Kde je dostatek místa, můžete strom kácet ze země a provést řízené nasměrování jeho dopadu. Pokud v okolí stromu místo není, je nutné zvolit rizikové kácení, kdy dochází k odřezávání částí stromů ve výšce, kde se řídí jejich dopad. Využívá se stromolezecká technika nebo vysokozdvižná plošina.