Krach SPOLU na Trojce. TOP 09 se domluvila s ANO, Piráty a STAN

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 26. září 2022 08:05
Krach SPOLU na Trojce. TOP 09 se domluvila s ANO, Piráty a STAN Zdroj: MO3

Velkým překvapením je čerstvě upečená koalice v centrálním plzeňském obvodu. Vítězné hnutí ANO se totiž na Trojce domluvilo s Piráty, STAN a TOP 09, která jako první v Plzni dala vale projektu SPOLU. ODS s KDU-ČSL tak na Trojce míří do opozice.

Projekt SPOLU tak jako první zkrachoval rovnou v tom největším plzeňském obvodu. Až dosud zde přitom vládlo právě hnutí ANO s trojlístkem ODS, KDU-ČSL a ANO. Ten je ale definitivně minulostí, ačkoliv všechny tři strany kandidovaly v komunálních volbách společně.

Letošní volby v městském obvodu Plzeň 3 ovládlo hnutí ANO, které získalo 32,99 % hlasů a 12 mandátů v třiatřicetičlenném zastupitelstvu. Na druhém místě skončila právě koalice SPOLU s 30,05 % hlasy vedená dosavadním místostarostou Petrem Balounem z ODS. Celkem získala 11 mandátů.

SPOLU se ale prakticky ihned po volbách rozpadlo, když ho opustila TOP 09 se třemi mandáty v zastupitelstvu. V koalici s ANO a TOP 09 pak usednou také Piráti s třemi mandáty a STAN se dvěma mandáty. Koalice tak má pohodlnou většinu 20 křesel z celkem třiatřiceti mandátů.

Naopak do opozice kromě ODS a lidovců míří hnutí PRO Plzeň s pěti mandáty. TOP 09 vysvětlila odchod z koalice SPOLU tím, že pokud by koalici neopustila, dostal by se do vedení Jiří Strobach s hnutím PRO Plzeň. ANO navíc o spolupráci s celou koalicí SPOLU nemělo zájem.

Autorka: Daniela Štíchová