×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Krávy na útěku! Jejich cestu za svobodou ukončila střelba myslivců

Zveřejněno v Zpravodajství
Od - úterý, 10. prosinec 2019 17:12
KR6 Útěk jalovic ukončila střelba myslivců. Foto: TV ZAK

Tragicky skončilo po dvou týdnech putování stáda jalovic. Šest zvířat uteklo svému chovateli z pastviny obehnané elektrickým ohradníkem u Nedražic na Tachovsku. Krávy se objevovaly na různých místech na velké ploše regionu a nedařilo se je chytit. Při svých cestách často přebíhaly i silnici a ohrožovaly řidiče. Útěk jalovic, které se stávaly den od dne pro své okolí nebezpečnějšími, ukončili až přivolaní myslivci, kteří najednou odstřelili pět kusů. Jedno zvíře, které se už dříve oddělilo od stáda, zatím uniká, mohlo ale také uhynout. Upozorňujeme, že článek obsahuje fotografie nevhodné pro slabší povahy!

Krávy na útěku přecházejí přes silnici. Foto: TV ZAK

Útěk začal ve více než 13 kilometrů vzdálených Nedražicích, kde se jalovicím podařilo prorazit elektrický ohradník. Lidé je pak viděli i na dalších místech v okolí. Nikdy se ale nepodařilo zpacifikovat všech šest jalovic najednou tak, aby se na ně dala použít narkotizační puška.

Cesta za svobodou měla krvavý konec. Foto: TV ZAK

Naposledy spatřili svědci uprchlé krávy ráno poblíž obce Semněvice. Pět zvířat tam zmateně přebíhalo přes silnici jen pár metrů za vesnicí. Jalovice ohrožovaly silniční provoz. Podařilo se je dokonce vyfotografovat. Informaci o tom získala i policie. „Volali mi místní, že tady běhají po poli jalovice. Pak přijela policie a těm volala nějaká paní, že jsou na silnici, že ji ohrožují,“ řekl Josef Hálek, starosta Semněvic.

Jedna z usmrcených jalovic. Foto: TV ZAK

„Policisté z obvodního oddělení Holýšov se pokusili kontaktovat majitele těchto krav, sháněli i myslivce, kteří by provedli odstřel všech pěti kusů najednou,“ řekla mluvčí policie Dagmar Brožová. „Vyřešilo se to tím, že je myslivci odstřelili, protože se krávy nedaly ani chytit, byly hrozně divoké,“ konstatoval starosta Hálek.

Foto: TV ZAK

V době odstřelu museli policisté silnici kvůli bezpečnosti na čas uzavřít. Ještě před tím než myslivci začali střílet, musel prověřit, zda někdo z místních není v blízkém lese nebo jeho okolí. Myslivcům se nejprve podařilo zastřelit dvě jalovice v těsné blízkosti vesnice. Zbylá tři zvířata utekla přes silnici. Svému osudu už ale dál jalovice uniknout nedokázaly.

Mrtvé krávy odklízel chovatel pomocí traktoru. Foto: TV ZAK

Chovatel uprchlých jalovic uvedl, že se několikrát pokoušel zvířata neúspěšně odchytit. Teď se mu konečně ulevilo. S pomocí zemědělské techniky a myslivců se pak postaral o odklizení usmrcených zvířat. Poslední šestá jalovice, která se oddělila od stáda by ještě mohla bloudit někde poblíž. Podle chovatele už ale mohla někde dříve uhynout.