Labutí rodinka se vydala na pochod ulicemi Plzně

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 23. červen 2021 10:23
Labutí rodinka se vydala na pochod ulicemi Plzně Foto: DESOP

Hodně zajímavý pohled se naskytl obyvatelům v Bolevci. Přímo po ulici si to pochodoval labutí pár se sedmi mláďaty, který opustil Bolevecký rybník a pěšky se přesunul k řece Berounce.

unnamed 29Na labutí rodinku odpočívající v Senecké ulici upozornili místní obyvatelé. "Když jsem dorazil na místo, odpočívala mláďata uprostřed vozovky a měla za sebou cestu po panelech do kopce od Malého Boleveckého rybníka do ulice Nad Štolou, přes silnici 28. října do Vančurovy a Senecké," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů.

Výpravu podle Makoně vedla samice. "Vedla rodinu Berounce už Řepovou ulicí, my jsme ji tlačili až do ulice Kamenné. Byla to náročná cesta, zejména pro malá mláďata a ve hře byl i odchyt a odvoz rodiny na Berounku autem. Jenže to by nebylo tak snadné, a tak jsme spolu s místními labutí rodinu k vodě pouze doprovodili a nechali jít pěšky," podotkl Makoň.

Přesuny labutí s mláďaty jsou časté a není výjimkou, že ptáci putují z jedné vodní hladiny na druhou i několik kilometrů. "Tím, jak máme většinu labutí u nás okroužkovaných zjistíme, odkud a kam se kdo přesunul a kolik kdo měl mláďat. Proč ale labutí rodina odešla z Boleváku na řeku Berounku je pro nás tak trochu záhada, jelikož labutí pár, označený našimi ornitologickými kroužky, podobnou věc ještě nikdy neudělal. Budeme doufat, že se na Bolevák nebudou chtít vrátit," dodal Makoň.