Ledoví muži jsou za námi. Jakou zeleninu již můžeme vysadit ven?

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pondělí, 17. květen 2021 09:11
Ledoví muži jsou za námi. Jakou zeleninu již můžeme vysadit ven? ilustrační. Foto: pixabay

Správné načasování venkovní výsadby a silné sazenice jsou základem úspěchu pro pěstování teplomilných rostlin mimo skleníky. Kolem 18. května je již menší pravděpodobnost, že by nám výsadba venku namrzla. Můžete se tak vrhnout do sázení rajčat, paprik a další plodové zeleniny.

paprika plzen czPřed výsadnou zkontrolujte stav sazenic. Zdravá sazenice má silný stonek, vyvinuté kořínky a je hustě olistěná. Měla by být rovnoměrně rostlá a spíše nižší. V tomto období už můžou mít papriky a rajčata první květy. Pokud je sazenice nažloutlá, pokřivená a přerostlá, tak ji vůbec nesázíme.

Pokud začínáte s výsadbou rajčat na venkovní záhon, nezapomeňte zelenině připravit kvalitní humózní a výživnou půdu. Pomůžete si vyzrálým kompostem i vhodným hnojivem. Vzdálenost výsadby se odvíjí od daného druhu rostliny. Obecně sázíme tyčková rajčata dvě až tři na metr čtvereční.

U rajčat se doporučuje sázení naležato. Sazenici necháme pouze vrchní dvě patra listů, ostatní jemně odstraníme. Připravíme si cca 10 cm hlubokou brázdu, kterou prolejeme vodou. Do připravené brázdy vložíme rostlinu tak, dvě třetiny rostliny zahrneme hlínou a necháme nad zemí pouze vrchol sazenice s listy. K rostlině přidáme vhodnou oporu.

Po dobu růstu rostliny a dozrávání plodů chráníme rajčata před slimáky a pomocí vhodných postřiků zamezujeme napadení plísní. Doporučuje se do záhonu s rajčaty zasadit i bazalku, která odpuzuje drobný hmyz.

Od půlky května začínáme sázet na venkovní záhony i okurky, patizony, lilky, cukety a dýně hokaido.

rajčata plzen cz