Lékařská fakulta v Plzni má letos rekordní počet přihlášek, zájem trvale roste

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 11. červen 2024 15:11
Lékařská fakulta v Plzni má letos rekordní počet přihlášek, zájem trvale roste Zdroj: Lékařská fakulta UK

Rekordní počet přihlášek ke studiu letos přišel na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Hlásí se na ni přes 3600 zájemců, meziročně zhruba o 550 víc. Zájem o studium na fakultě, která předloni otevřela moderní kampus, roste. Do prvního ročníku všeobecného lékařství přijímá kolem 300 studentů a 50 studentů ke studiu zubního lékařství. Fakulta nově otevírá magisterský obor pro radiologické asistenty, kam chce přijmout 20 uchazečů.

Na šestiletý studijní program Všeobecné lékařství se přihlásilo 2461 zájemců, což je osminásobný přetlak proti předpokládanému počtu přijatých studentů. Na pětileté Zubní lékařství, kam se přihlásilo 1037 lidí, je zájem téměř jednadvacetinásobný. Na nový dvouletý program pro radiologické asistenty je podáno 108 přihlášek, a zájem je tak oproti kapacitě více než pětinásobný.

Podle děkana Jindřicha Fínka se fakulta stává populárnější a populárnější. Na stoupajícím zájmu o studium má podle něj podíl moderní prostředí a vybavení nového kampusu i zprávy o kvalitě studia.

Uchazeči se hlásí na tradiční obory Všeobecné a Zubní lékařství a letos poprvé také na navazující magisterský obor pro radiologické asistenty, který plzeňská lékařská fakulta nově otevírá. Nový magisterský studijní program s názvem Zobrazovací a ozařovací technologie v radiodiagnostice, nukleární medicíně a radioterapii je určený pro absolventy bakalářského studia radiologické asistence. „Nový obor je akreditován Univerzitou Karlovou a současně Ministerstvem zdravotnictví,“ podotkl Jiří Ferda, proděkan LFP pro výuku magisterských studijních programů v českém a anglickém jazyce a pro výuku NLZP. „Je  zaměřen na získání kompletního spektra specializací pro radiologické asistenty. Připraví je pro superspecializované činnosti v radiodiagnostice, intervenční radiologii a kardiologii a v nukleární medicíně a radioterapii," doplnil.

Přijímací zkoušky budou v novém kampusu lékařské fakulty v alej Svobody 76 a probíhat ve dvou časech, od 8:00 a od 12:00. Ve středu 12. 6. se proto očekává zvýšený dopravní nápor v okolí Fakultní nemocnice Lochotín, která s areálem vysoké školy sousedí. Dopravu bude řídit městská a státní policie, aby byl zajištěn plynulý průjezd vozidel Zdravotnické záchranné služby. Venkovní parkoviště u fakulty bude fungovat jen pro výstup a nástup osob – tzv. režim „kiss and ride“ (K+R). „Uchazečům doporučujeme využít městskou hromadnou dopravu, zejména tramvajovou linku č. 1/2, s výstupem na zastávce Lékařská fakulta nebo U Gery,“ uvedla mluvčí plzeňské lékařské fakulty Barbora Černíková.