×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Městem pro byznys desetiletí v Plzeňském kraji se staly Rokycany

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 8. listopad 2019 12:35
Starosta Rokycan Vaclav Koci Starosta Rokycan Václav Kočí převzal ocenění Město pro byznys desetiletí

Město Rokycany zvítězilo ve srovnávacím průzkumu Město pro byznys desetiletí. Experti zkoumali patnáct měst a obcí s rozšířenou působností v Plzeňském kraji za posledních deset let. Vítězně vyšly Rokycany, kvalitní podmínky pro podnikání jsou z dlouhodobého hlediska také v Klatovech a Plzni.

V uplynulé dekádě se Rokycany v rámci Plzeňského kraje umístily dvakrát na zlaté, dvakrát na stříbrné a jednou na bronzové příčce. A to s vyrovnanými oběma hlavními kategoriemi výzkumu, tedy podnikatelským prostředím i přístupem veřejné správy. Z celorepublikového hlediska se město zapsalo v roce 2009 sedmnáctým místem a v roce 2017 dokonce dvanáctou pozicí. Úspěchy zaznamenává téměř patnáctitisícové město při celorepublikovém srovnání například ve vysoké likviditě nebo nadstandardním rozsahu úředních hodin. Pro podnikatele je také velkou výhodou dobrá dopravní dostupnost, kterou podtrhuje blízkost dálniční sítě i železniční tratě, nebo nižší ceny stavebních pozemků.

„Já jsem si dával dohromady, jak jsme se umísťovali za posledních deset let, a je pravda, že jsme nebyli nikdy horší než pátí. Takže jsem celkem čekal, že se můžeme umístit na bedně, ale že budeme úplně první, to jsem nečekal. My se snažíme, aby radnice byla vlídná k lidem i podnikatelům. Máme průmyslovou zónu, kde se můžou realizovat, i když v poslední době je již více méně vyčerpaná. Stojí za to drobné a střední podnikatele podporovat, protože oni jsou ti, kdo ve městě podporují sport a kulturu více než nadnárodní společnosti. Radnici se snažíme skutečně otevřít, máme úřední hodiny maximálně vstřícné,“ říká starosta Rokycan Václav Kočí.

Celkově stříbrné Klatovy dosáhly v kraji třikrát na nejvyšší stupeň vítězů, dvakrát byly druhé a dvakrát bronzové. Největší celorepublikové úspěchy má město na svém kontě z let 2009 a 2011. V prvním případě to bylo dokonce celorepublikové vítězství, v druhém krásné čtvrté místo. Klatovy za to vděčí celkově výbornému podnikatelskému prostředí. Z faktorů, které ovlivňuje přímo radnice, se k tomu přidávají například vysoké kapitálové výdaje. Bronzové umístění patří statutárnímu městu Plzeň, které získalo za posledních deset let v regionu jedno zlato, jedno stříbro a dvakrát bronz. Město dlouhodobě těží z kvalitního odborného vzdělávání nebo vysokého počtu firem.

Z hlediska srovnání krajů bylo pro Plzeňský kraj vůbec nejúspěšnější období let 2009 až 2011. Ve všech třech letech se pět měst z regionu dostalo do celorepublikové TOP 50. V roce 2009 k tomu navíc cinklo celorepublikové zlato Klatovům, v následujícím roce dosáhl sedmé příčky Tachov a v roce 2011 to byla čtvrtá pozice opět pro Klatovy.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha.