Plzeň se jako jediné české město zapojilo do evropského projektu Climaborough

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 20. březen 2023 16:16
Plzeň se jako jediné české město zapojilo do evropského projektu Climaborough ilustrační. Foto: Správa informačních technologií města Plzně

Od začátku letošního roku se Plzeň jako Smart City účastní evropského projektu Climaborough, jehož cílem je otestovat inovativní a chytrá řešení v souvislosti s klimatickými změnami a jejich dopady na planetu Zemi v praxi. Prostřednictvím Správy informačních technologií města Plzně se tak západočeská metropole stala jako jediná v Česku součástí skupiny 15 evropských zemí, které procházejí ekologickou a digitální transformací. Sdílejí své zkušenosti tak, aby se podařilo dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.

„Plzeň se díky konceptu Smart City zapojuje do řady evropských projektů, prostřednictvím kterých můžeme zkoušet a zavádět do praxe další chytrá a moderní řešení. Být součástí Climaborough je pro nás výhodné i proto, že se můžeme učit od jiných úspěšných měst,“ řekl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs (Piráti).

V projektu Climaborough může Plzeň využít řadu svých chytrých a již fungujících aktivit jako například Digitální dvojče – 3D model města, bezpečnostní dispečink, testovací polygon, opendata, aplikace založené na otevřených datech a senzorice nebo SITLab pro kamerový systém a další návaznou senzoriku s přesahem na bezpečnost.

Evropský projekt je naplánován na čtyři roky. V rámci prvních dvou let Plzeň připraví jednotlivé podprojekty, které v následujících dvou letech postupně implementuje a otestuje v jednotlivých zapojených městech.