Mistr světa Rudolf Chroust oslavil pětadevadesátiny, chystá se na turnaj ve stolním tenisu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 11. leden 2023 09:52
Mistr světa Rudolf Chroust oslavil pětadevadesátiny, chystá se na turnaj ve stolním tenisu Foto: MMP (Martin Pecuch)

Pedagog, stále aktivní a nezdolný sportovec, majitel mnoha medailí z turnajů ve stolním tenisu, Rudolf Chroust, v minulém týdnu oslavil 95. narozeniny. Na plzeňské radnici ho proto v pondělí 9. ledna přijal primátor města Plzně Roman Zarzycký.

„Přijímáme na radnici úspěšné sportovce, ale přijdou k nám tak s jednou dvěma medailemi. Tolik jako vy, jich ještě nikdo nepřinesl,“ řekl s úsměvem na úvod setkání primátor Roman Zarzycký. Rudolf Chroust je totiž úspěšným stolním tenistou v kategorii veteránů. Je například držitelem zlaté medaile v kategorii družstev z roku 1998 z mistrovství světa v anglickém Manchesteru, v roce 2008 získal na mistrovství světa v brazilském Rio de Janeiro dvě bronzové medaile – v jednotlivcích a ve čtyřhře. Dále je držitelem stříbrné medaile z mistrovství Evropy v německých Brémách z roku 2013 ve čtyřhře a zároveň si z tohoto turnaje přivezl i bronzovou medaili v jednotlivcích, o rok později získal v Aucklandu na Novém Zélandě ve čtyřhře bronzovou medaili. Mnoha úspěchů dosáhl za hracími stoly v České republice.

„Obdivuji vaši vitalitu a kondici, ať se vám daří a přeji pevné zdraví,“ popřál Rudolfu Chroustovi primátor Roman Zarzycký. Mimo jiné mu předal Pamětní medaili města Plzně. Primátor se pak během rozhovoru zajímal o to, jak často Rudolf Chroust trénuje, jak se udržuje ve formě a zda se chystá na nějaká sportovní klání.

„Po loňském úrazu se musím dostat do formy, doma pravidelně cvičím, než jsem se sem vypravil, udělal jsem doma 140 podřepů. Chodím trénovat třikrát týdně a v únoru už se chystám na první turnaj,“ prozradil Rudolf Chroust. S primátorem Romanem Zarzyckým se domluvil, že se někdy přijde podívat na jeho trénink.

Rudolf Chroust se narodil v Klatovech. Vystudoval v Praze Tyršův ústav a na plzeňské pedagogické fakultě aprobaci přírodopis a tělesná výchova. Je členem TJ Union Plzeň, na tréninky chodí jednou týdně také do TJ Sokol Bory. Rudolf Chroust pak od města Plzně loni získal záštitu a peněžní dar na svou účast na mistrovství Evropy v italském Rimini, ale bohužel se právě na tomto turnaji zranil.