Muzeum na demarkační linii v Rokycanech připravilo na sobotu speciální program. Děti si zasoutěží a projdou výcvikem

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 27. červenec 2023 16:06
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech připravilo na sobotu speciální program. Děti si zasoutěží a projdou výcvikem Zdroj: Vojenské muzeum

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, připravilo na sobotu 29. července speciální doprovodný program k běžným prohlídkám expozic. Děti si zasoutěží, zkusí si hašení s dobrovolnými hasiči, užijí si dětskou diskotéku. Pro dospělé je připravena speciální výstava zbraní, nahlédnout budou moci do vybrané otevřené techniky. V 11 a ve 14 hodin je připravena prohlídka vnějších a vnitřních expozic s průvodcem. Muzeum je o prázdninách otevřeno denně od 9 do 17 hodin.

„Na sobotu 29. července jsme připravili celodenní doprovodný program, který doplní běžné prohlídky expozic. Od 10 do 17 hodin nabídneme pro děti řadu soutěží, budou si moci projít interaktivní stezku Den legionáře, zatančí si na dětské diskotéce. Dospělí budou moci nahlédnout do vybrané otevřené techniky, dvakrát během dne se připojit k prohlídkám expozic s průvodcem anebo si prohlédnout výstavu zbraní,“ uvedla Radka Vávrová z Muzea na demarkační linii.

Děti si budou moci vyzkoušet různá stanoviště, například hod granátem do tankového terče, paintballovou střelbu na terč, chůzi na chůdách, překážkovou dráhu a další. Sbor dobrovolných hasičů Holoubkov pro ně připraví stanoviště, kde si vyzkouší hašení na terč s plamínky. V průběhu dne projdou výcvikem pod vedením velitele vojenské jednotky, ale budou si moci i zatančit při dětské diskotéce ve vojenském stanu.

Připraveny jsou také během dne prezentace plemene československého vlčáka šlechtěného od 60. let pro potřeby armády a pohraniční stráže. Ukázky zajistí chovatelská stanice československých vlčáků Tor Zireael z Holoubkova, která se pyšní šestičlennou domácí smečkou. „Všichni psi jsou pohodoví, přátelští, snadno ovladatelní. Cílem chovatelské stanice je takové povahy a parťáky předávat dál do života,“ doplnila Radka Vávrová.

Návštěvníci platí pouze běžné vstupné do areálu.

Na červenec muzeum také připravilo výstavu Československý odboj v období I. světové války, která nejen seznámí s historickými skutečnostmi činnosti jednotlivých jednotek legií, ale především představí jejich výstroj a výzbroj. Při výstavě je připravena také soutěž pro děti Den legionáře, kde po splnění soutěžních úkolů na děti čeká odměna.

„Na srpen jsme připravili výstavu s tématem Spojovací vojsko, která bude obsahovat panely s texty, fotografiemi i kolekci spojovací techniky. Na srpen ale také chystáme dvě speciální sobotní akce – v první polovině to bude branné odpoledne, program zaměřený především na děti, kdy termín brzy upřesníme. A druhou akcí bude Den s technikou v sobotu 26. srpna v odpoledních hodinách. Představíme dynamické a statické ukázky pásové techniky, prezentovat se budou také složky IZS a nebudou chybět soutěže pro děti,“ pozvala do muzea Radka Vávrová.

Návštěvníci si o prázdninách mohou prohlédnout denně na 190 kusů zcela pojízdné vojenské techniky s daty výroby od roku 1918 až do současnosti. Vstupné do muzea je možné platit i platební kartou. Dospělý zaplatí 190 korun, dítě nad 6 let, student a senior 120 korun, rodinné vstupné vyjde na 450 korun. Výstavy jsou v prostorách, kde se neplatí vstupné. „Letos jsme vylepšili také zázemí pro naše návštěvníky. Pro děti máme připravené herní prvky dětského hřiště, nově pexeso s fotkami vystavované techniky. Návštěvníci mohou využít také naše občerstvení, ve kterém jsme rozšířili nabídku,“ doplnila Radka Vávrová.

Vnitřní i vnější expozice jsou volně přístupné bez průvodce. U exponátu je tištěný průvodce a na 16 místech v areálu muzea je k dispozici hlasový průvodce ve čtyřech jazykových mutací, který seznamuje například s expozicí vozidel Tatra, těžké pásové techniky, kolové techniky, nebo výklady k historii 1918 až 1945 i k poválečnému opevnění.