Nákaz covidem i úmrtí v kraji přibývá

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 19. listopad 2021 14:04
Nákaz covidem i úmrtí v kraji přibývá ilustrační. Foto: pixabay

Za uplynulý týden prokázaly testy v Plzeňském kraji nákazu koronavirem celkem u 4727 lidí, to je o 28 procent víc případů než v předchozím týdnu. V nemocnicích aktuálně leží 218 pacientů s covidem, většina z nich je neočkovaná. V posledních sedmi dnech přibylo v kraji také úmrtí s nemocí covid-19. Zemřelo 26 nakažených lidí.

Za posledních sedm dní se v kraji nakazilo nejvíc lidí v okrese Plzeň-město - 1743. Nejvyšší poměr nakažených má ale okres Plzeň - jih, kde je 981 nakažených na 100 tisíc obyvatel, celkem 624 nakažených lidí za posledních sedm dní. Naopak nejménně nakažených hlásí Tachovsko. Za sedm dní tam přibylo 293 nákaz, což je 539 případů na 100 tisíc obyvatel.

V nemocnicích v kraji leží 218 pacientů s covidem-19. Nejvíce pacientů má ve své péči Fakultní nemocnice v Plzni, celkem 116. 72 z nich je neočkovaných. "Na oddělení COVID JIP je 27 nemocných, všichni jsou ve vážném stavu, a z toho je 21 nenaočkovaných. Pacientů mladších 60 let je s nákazou Covid - 19 hospitalizováno 35, z toho je 33 nenaočkovaných," podotkla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

10 nemocných je hospitalizováno v Domažlicích, 12 v Klatovech, 9 v Rokycanech, 10 ve Stodě, 26 v Nemocnici Privamed, 13 v Sušici a 12 pozitivně testovaných hlásí zařízení následné péče Sv. Anna a Janov. Podle Národního dispečinku lůžkové péče je v Plzeňském kraji k dispozici ještě 56 standartních lůžek s možností přípravy dalších 31 lůžek. "V momentě, kdy se naplní kapacity, bude Domažlická nemocnice opět aktivována jako covidová," dodala mluvčí Plzeňského kraje EVa Mertlová.

Počet nových případů jsou aktuálně horší než před rokem ve stejnou dobu. Před rokem se za stejné období nakazilo 1927 lidí. "Na počtu hospitalizovaných pacientů v našem kraji je viditelné, že situace opět nabírá na obrátkách. Počty přijatých pacientů se za poslední čtyři dny pohybují kolem třiceti, celkem máme hospitalizováno téměř 220 nemocných a lůžka intenzivní péče se velmi rychle plní. Podle predikcí můžeme očekávat, že počty hospitalizovaných porostou rychleji a můžeme počítat s podobnými čísly jako v jarních měsících," podotkla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. Zároveň také apelovala na všechny obyvatele, aby se dodržovala nařízení. "Prosím, dodržujme 3R a chraňme sebe i své blízké. Může se to zdát jako ohraná písnička, ale očkování je jednou z cest, jak se z této situace dostat," dodala Mauritzová.