Nekoupili jste tuhle nabíječku na telefon? Pak ji vraťte, varuje inspekce!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 19. květen 2023 15:40
Nekoupili jste tuhle nabíječku na telefon? Pak ji vraťte, varuje inspekce! Zdroj: ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nabíječkou OEM pro iPhone. Při jejím používání hrozí úraz elektrickým proudem. Na českém trhu byl výrobek bez obalu a bez označení výrobce či dovozce. Distributorem je pak společnost Quikset z Plzně. Inspekce nařídila jeho okamžité stažení.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je v nabídce pro spotřebitele elektrické zařízení, které může znamenat pro spotřebitele vážné riziko. Jedná se o USB nabíječku OEM pro iPhone. Tento výrobek je dodáván bez obalu a je opatřen označením CE, značkou pro ekologickou likvidaci, značkou pro elektrická zařízení třídy ochrany II., Input: 100-240V~ 50/60Hz 0.15A, Output: 5V = 1A, MADE IN CHINA.

Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha hrozí vážné riziko úrazu elektrickým proudem, které může vést až smrti uživatele tím, že se uživatel dotkne USB konektoru na těle výrobku, na kterém se objeví nebezpečné síťové napětí 230V v důsledku možnosti průrazu nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku. "Dále výrobek není označen povinnými údaji o čísle typu či dávky nebo sériovém čísle nebo jiném prvku umožňujícím jeho identifikaci, povinnými údaji o obchodním jméně a adrese pro doručování výrobce, popřípadě dovozce," uvedl Fröhlich.

ČOI zakázala nabíječku na českém trhu prodávat. „Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate,“ dodal Fröhlich.