Od adaptéru u bazénu hrozí úraz elektrickým proudem. Na distribuci se podílela plzeňská firma

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 15. duben 2021 21:45
skross-768x574 Foto: ČOI

V České republice se prodává zahradní bazén, ke kterému výrobce přibaloval nebezpečný adaptér do zásuvky. Ten může člověka po zapojení vážně zranit elektrickým proudem. Předmět už zajistili inspektoři.

"Jedná se o Bazén INTEX Prism Frame 118-1/8“x68-3/4“(300cm x 175cm) Intex + Schůdky model 36“ (91cm) + Filtrace včetně čerpadla Krystal Clear model 604 + Adaptér SKROSS 13A/250V," uvedl tiskový mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Výrobcem je švýcarská společnost WorldConnect AG, distributorem plzeňská firma HANNO CZ.

Součástí přívodního kabelu filtrace je podle Fröhlicha vidlice, kterou nelze připojit do zásuvky elektroinstalace používané v ČR (a též ve Francii a Belgii). "Proto výrobce doplnil k původnímu výrobku bazén INTEX Prism Frame adaptér SKROSS 13A/250V; BS 1363-2, přes který se vidlice připojuje do zásuvky," podotkl mluvčí inspekce.

ČOI zjistila u výrobku vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Uživatel se při připojování vidlice s adaptérem do zásuvky elektrické sítě dotkne živé části vidlice, která je v okamžiku připojení pod napětím 230V.

Česká obchodní inspekce uložila prodejci ochranné opatření, kterým je zákaz dodávání na trh a stažení uvedeného výrobku z trhu, jenž je nebezpečný a který již byl uveden na trh. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstva průmyslu a obchodu a informace o něm byli zveřejněny v systému RAPEX.