×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Odboráři z Plzeňska požadují zvýšení mezd zdravotníků i v sociálních službách

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 5. říjen 2023 07:30
Odboráři z Plzeňska požadují zvýšení mezd zdravotníků i v sociálních službách ilustrační. Foto: pixabay

Zvýšení základního tarifu zdravotních sester na průměrnou mzdu v zemi a pracovníků sociálních služeb na tři čtvrtiny průměrné mzdy požadují odboráři z nemocnic a sociálních zařízení Plzeňského kraje. Chtějí to zakomponovat do nové úhradové vyhlášky na příští rok, která by měla být vydána do 31. října, Požadují také zvýšení dotací poskytovatelům sociálních služeb. Na jednání zástupců nemocnic a sociálních ústavů z regionu to řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR (OS) Dagmar Žitníková. Svaz se kvůli tomu sejde s ministry zdravotnictví a práce a sociálních věcí.

"Pro udržení zaměstnanců a nalákání nových je potřeba zlepšit jejich pracovní podmínky a odměňování. Dlouhodobě navrhujeme, aby se zvýšily základní platy ve zdravotnictví a další benefity. Chceme, aby například platy pro sestry začínaly na částkách okolo 40.000 korun (průměrná mzda), což by mělo odrážet náročnost profese a to psychické a fyzické zatížení. Dnes začínají na 26.000 korunách " uvedla Žitníková. U pomocného personálu a pečovatelek by chtěli odboráři zhruba tři čtvrtiny průměrné mzdy. Lékaři by měli být odměňováni ve výši od 1,5násobku do trojnásobku průměrné mzdy. Příplatky za přesčasy a víkendy by měly být bonusem navíc.

"Chtěli bychom mít slušnou výplatu bez nároků na sociální dávky, za to základním penzum pracovní doby, tak jako všude jinde," řekla předsedkyně krajské rady OS Miroslava Jordánová z horažďovické nemocnice následné péče. Podle Žitníkové pobírá spousta zaměstnanců v sociálních službách kvůli nízkým mzdám sociální dávky.

Členka krajské rady OS Simona Kocová, sestra ze Stodské nemocnice, uvedla, že do šesti let bude v ČR chybět až 12.000 zdravotních sester, což je 15 procent současného stavu. Podle Žitníkové jich už teď chybí 3000 až 5000 a k tomu je nutné připočíst dalších asi 11.000 zdravotníků, jimž je 60 a více let a půjdou do důchodu. Dodala, že zdravotnické školy sice přijímají více studentů, ale do oboru jich po absolutoriu nastoupí 30 procent a po jednom roce práce tam z nich zůstane také jen 30 procent. Sestry musí kvůli deficitu lidí nebo tlaku zřizovatelů nemocnic na úspory často vykonávat práci nižšího pomocného personálu, který je na tom finančně ještě hůře.

"Velmi citelně chybí také nezdravotníci. Nemáme kuchaře a pomocný personál. Kdyby nebyly Ukrajinky, tak je nemáme vůbec," uvedl František Kuneš z Rokycanské nemocnice. "Péče začíná být neúnosná, těžká a děvčata by si zasloužila větší odměnu za svou práci, a to včetně uklízeček, kuchařek a údržbářů. Bez nich to nebude fungovat," řekla odborářka z Domova sociálních služeb Liblín.

čtk