×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Odborníci poradí lidem v zoufalé situaci, jak se dostat z dluhové pasti

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 19. listopad 2019 17:10
Urad prace Úřad práce - Ilustrační foto

Lidem, kteří se potýkají se splácením svých dluhů, je určena akce nazvaná Den bez dluhů. Vedle Plzně se uskuteční ve středu 20. listopadu ještě v dalších 14 městech po celé České republice. Organizátorem celého projektu je společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Hlavním partnerem akce je Úřad práce ČR. Právě na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR se mohou zájemci zdarma poradit s odborníky, jak řešit svou obtížnou finanční situaci.

„Na kontaktních místech budou připraveni odborníci, kteří zhodnotí finanční situaci dlužníků s ohledem na jejich příjmy a závazky, které musí splácet. Výsledkem je konkrétní plán, jak krok za krokem postupovat, kde omezit náklady, jak sehnat další zdroj příjmů nebo jak rozložit závazky na delší časové období. Základem je ale vždy komunikace s věřitelem a realistický pohled na vlastní finanční možnosti,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

„Návštěvníky kontaktních míst nejsou jen lidé, kteří mají problémy s dluhy, ale například i matky samoživitelky, které ve svém rozpočtu bojují o každou korunu. Často radíme i lidem v důchodovém věku. Výjimkou ale nejsou ani klienti s vysokými dluhy a exekucemi nebo lidé, kteří si půjčili peníze pro někoho jiného, kdo ale přestal své závazky splácet,“ konstatovala Jaroslava Palendalová.

„Úřad práce ČR klade velký důraz na prohloubení finanční gramotnosti klientů. Ta je také součástí řady projektů určených konkrétním skupinám uchazečů o zaměstnání, zejména těm, kteří jsou dlouhodobě bez práce. V jejich rámci se naučí, jak optimálně hospodařit s penězi bez toho, aby případné dluhy řešili nevýhodnými půjčkami. Je to cesta, jak zamezit tomu, aby se nakonec ocitli v dluhové pasti,“ informovala generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Lidé by se měli dozvědět, jak z dluhové pasti vystoupit. „Měli by se snažit, aby zaměstnání, nebo třeba samostatná výdělečná činnost, pro ně byly skutečně hlavním zdrojem příjmu. Právě práce a pravidelný výdělek jsou prostředky, které brání tomu, aby se člověk dostal do hmotné nouze nebo sociálního vyčlenění,“ doplnila Kateřina Sadílková.

Mapa zadluženosti v České republice v roce 2019

Z pravidelných analýz společnosti KRUK vyplývá, že průměrná výše dluhu českých dlužníků je 28 500 korun, zatímco v roce 2017 byla průměrná výše dluhu 29 700 korun. Stále platí, že si častěji a více půjčují muži (53 % dlužníků s průměrným dluhem bezmála 30 000 korun). Nejvíce dlužníků opět pochází z Moravskoslezského kraje, kde bydlí necelých 16 procent českých dlužníků s průměrným dluhem 26 800 korun. V průměru nejvyšší závazky mají dlužníci z Prahy (31 700 korun), kteří tvoří sedm procent všech dlužníků v ČR. Z analýz společnosti KRUK vyplývá, že za posledních pět let se zadluženost Čechů postupně snižuje s výjimkou roku 2017.