ODS Plzeň: Požadujeme transparentní postup vedení Plzně v otázce kontroverzního prodeje budovy v Pařížské

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 15. květen 2023 08:46
ODS Plzeň: Požadujeme transparentní postup vedení Plzně v otázce kontroverzního prodeje budovy v Pařížské ilustrační. Foto: Plzen.cz

Bez veřejné soutěže o nejlepší cenovou nabídku a za podpory Pirátů i hnutí STAN se pokusila plzeňská koalice o nevýhodný prodej městské budovy do rukou společnosti Autocentrum Pařížská. To vše s vědomím, že o koupi  nemovitosti projevil zájem další subjekt. Nevýhodnému a netransparentnímu prodeji lukrativní nemovitosti v centru města zabránili opoziční zastupitelé klubu ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Objekt autodílny, z něhož plynuly do rozpočtu města jen loni 3 miliony korun, chtělo vedení Plzně prodat za pouhých 18,5 milionů korun, ačkoliv tržní cena byla odhadcem stanovena až na 32 milionů.

Tlak plzeňské koalice, především Pirátů a hnutí ANO, na přímý prodej nemovitosti, který je zcela v rozporu s dosavadní praxí města, budí mezi Plzeňany značné kontroverze. Absence dražby totiž neumožňuje veřejnou kontrolu. “Pokud se v minulosti město rozhodlo pro prodej budovy, volilo formu veřejné soutěže, které se může účastnit neomezený okruh zájemců a díky tomu město v minulosti prodávalo budovy za nejvyšší nabídku. Zejména u Pirátů a hnutí STAN mne podpora přímého prodeje bez transparentní veřejné soutěže překvapila. Je vidět, že pro tyto strany platí sliby jen před volbami,” konstatoval bývalý primátor a nynější zastupitel Pavel Šindelář, jehož slova nepřímo potvrdil i zastupitel Lukáš Hegner: “Dle odhadce se pohybuje tržní cena v rozmezí 20 až 32 milionů korun, prodejní cena je přitom stanovená ve výši 18,5 milionu. Cenu nejlépe určí trh, což městu umožní jedině uspořádání veřejné soutěže.”

Vedení města, i přes všechna varování opozičních zastupitelů, urputně trvalo na přímém prodeji s vědomím, že o koupi projevila zájem další společnost. “Argumenty  koalice ospravedlňující přímý prodej jsou naprosto liché. Není možné vysvětlovat nutnost prodeje nemovitosti klesajícími cenami nájemného. Protože to jednoduše není pravda. Dalším argumentem, který zazněl, bylo případné ukončení nájmu ze strany nájemce. Nájemní smlouva je uzavřena na dobu určitou do roku 2027 a smlouva je závazná,” dodal zastupitel Hegner.

"Proč prodává město nemovitost v lokalitě, kde má vyrůst v horizontu pěti let moderní čtvrť, nyní? Navíc, má-li jistý roční nájem minimálně 2 milionů až do roku 2027? Jako řádný hospodář by mělo město počkat s prodejem a až pak se můžeme rozhodnout, zda prodávat. Aktuální prodejní cena činila 9000 Kč za metr. Pro srovnání, minulý rok byla odhadovaná cena nemovitostí v lokalitě 27000 Kč, přičemž Městské lázně se loni prodávaly v ceně 17 000 Kč za metr. Ty jsou na rozdíl od tohoto objektu, který je dle důvodové zprávy v dobrém stavu, ve stavu havarijním,“ poukázal na nesrovnalosti David Šlouf, předseda klubu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a doplnil, že na dům se dají přistavět až čtyři další patra, což odpovídá přibližně padesáti bytům. Město navíc získá za čtyři roky z nájmu řádově 8 milionů, zbytková hodnota, za kterou město nemovitost prodává, je tedy pouhých 10,5 milionu korun.

Vedení města pod tlakem argumentů opozičních zastupitelů kontroverzní prodej na poslední chvíli pozastavilo, avšak až po předložení ke schválení zastupitelům. Na poslední chvíli a s uvedením nedůvěryhodného důvodu primátor Roman Zarzycký bod z jednání zastupitelstva stáhl se slovy, že tak činí na základě dohody předsedů koaličních klubů.

PR