Odstartoval další ročník Plzeňské senior akademie, oslovil padesátku účastníků

Zveřejněno v Z Plzně
Od - sobota, 7. leden 2023 07:41
Odstartoval další ročník Plzeňské senior akademie, oslovil padesátku účastníků Foto: MO3 Plzeň

Jak si nenechat ublížit, co platí na takzvané šmejdy nebo jaké jsou základy první pomoci. To a mnohem více se dozví účastníci v pořadí již devátého ročníku Plzeňské senior akademie. Jeho zahájení se 3. ledna zúčastnila téměř padesátka seniorů.

V zasedací místnosti úřadu městského obvodu Plzeň 3 je přivítalo také vedení obvodu v čele se starostou Davidem Procházkou. „Jsem rád, že Plzeňská senior akademie začala v roce 2015 právě v našem obvodu. Otázka bezpečnosti našich seniorů mě vždy zajímala, proto jsem s potěšením před osmi lety přijal návrh městské policie na tento skvělý projekt, ve kterém se senioři dozvídají, jaké situace je mohou potkat a jak se v takových případech chovat,“ říká starosta MO Plzeň 3 David Procházka.

První přednáškou o městské policii provedli seniory metodici prevence kriminality Karel Zahut a Jan Barfus. „Cílem Plzeňské senior akademie je, aby lidé, kteří se zúčastní tohoto projektu, předávali informace, které tady získají. Informace souvisí s prevencí kriminality na území města Plzně. Jak se bránit, se senioři dozví na zajímavých přednáškách zaměřených na osobní bezpečí, ale i na krizové situace,“ vysvětluje Karel Zahut.

„Ještě nikdy jsem se akademie neúčastnila, ale nyní jsem se rozhodla kvůli vlastní bezpečnosti, protože to situace vyžaduje. Například takzvaní šmejdi nás po telefonu obtěžují v podstatě neustále,“ prozrazuje paní Jana hlavní důvod, proč se do Plzeňské senior akademie přihlásila.

Společně s ní přišla i její kamarádka Dana. „Přihlásila nás další přítelkyně, která se senior akademie účastnila už třikrát. První přednáška byla o historii města, městské policie a také bezpečnosti. Moc se nám to líbilo,“ sdělila spokojená účastnice.

Projekt Plzeňské senior akademie se zaměřuje na vzdělávání seniorů v oblasti bezpečnosti a reaguje také na aktuální stav kriminality na území města Plzně. Podle toho jsou vypracované i preventivní programy, které na sebe vzájemně navazují a tvoří komplexní celek vzdělávacího programu v souladu s principem univerzity třetího věku.

Senioři se v rámci akademie podívají také na operační středisko Hasičské záchranné služby, útulku pro opuštěná zvířata nebo na operační středisko Městské policie Plzeň.